Art sharing – co to jest?

Dzięki zjawisku, jakim jest art sharing, każdy może mieć styczność ze sztuką. Art sharing to po prostu wypożyczanie dzieł sztuki. Na użytek prywatny, publiczny, edukacyjny lub do biur. Zamówienia można dokonać prostą drogą internetową.

Dynamika naszych czasów spowodowała otwarcie się sztuki współczesnej i wyjście jej ze standardowych ram muzeum. Dzisiejszy artysta chce, aby jego dzieło było współtworzone z widzami. Art sharing umożliwia twórcom wpływ na dogłębne przeżycie i doświadczenie dzieła przez każdego. Dzielenie się ze swoją wizją stało się integralną częścią sztuki współczesnej. Możliwość wypożyczenia eksponatu jest wynikiem nie tylko przeobrażeń, jakich sztuka doświadczyła w ostatnich latach. Zmiana dotyczy również nowego postrzegania przez odbiorców i same muzea.

Wypożycz eksponat do domu

Krupa Gallery we Wrocławiu planuje wyjść z możliwością wypożyczenia dzieł sztuki osobom prywatnym i firmom. Dzięki temu możemy zabrać kawałek muzeum do naszego mieszkania bądź biura. Obraz lub rzeźba mogą znaleźć się na organizowanych przez nas wydarzeniu, poprzez prosty sposób wypożyczalni online. Jest to niewątpliwy krok naprzód i wyjście naprzeciw odbiorcom. Do tej pory galerie sztuki wypożyczały obrazy tylko między sobą. Otwarcie się na publiczność jest milowym krokiem w rozwoju muzealnictwa.

Nowe postrzeganie sztuki

Żeby poznać lepiej definicję art sharingu, warto być świadom procesów, jakich sztuka doświadczyła w ostatnim stuleciu. Przed początkiem XX wieku rynek dzieł był zamknięty na wpływy z zewnątrz. Obrazy i rzeźby powstały albo na zlecenie organów kościoła, albo na użytek Akademii. Nie było mowy o tym, aby artysta mógł przekazać światu swoje doświadczenia i emocje. Zdarzały się oczywiście wyjątki. Dzięki awangardzistom XIX wieku, zawdzięczmy nowe kierunki takie jak impresjonizm, które stały się podwaliną pod przyszłe prądy. Dopiero XX wiek pozwolił na pełne wyłamanie się sztuki z ówczesnych ram. Zmiany społeczne i polityczne wymusiły zmianę koncepcji i świeże spojrzenie. Artyści po przeżyciach związanych z wojną, skupili się na człowieku, jako odrębnej jednostce. Najważniejszym stało się to, aby wywołać na nim odpowiednie wrażenie i zmusić go do refleksji. Rozwój takich kierunków jak performance, teatr i film, umożliwia wkroczenie widza w dzieło sztuki. Może on nie tylko go doświadczać, ale też: przekształcać je, zmieniać tor wydarzeń, samemu decydować o zakończeniu.  Artystom zależy, aby sztuka była współdzielona z widzami i to właściwa jest koncepcja art sharingu. A możliwości jest wiele, poprzez otwarte muzea, aplikacje na telefon, portale społecznościowe, czy choćby wypożyczenie dzieła na własny użytek.

Rozwój muzealnictwa

Niewątpliwą rolę odgrywają tutaj muzea. Mimo swojej wiekowej tradycji, są one w stanie nadążyć za nowymi trendami. Obecnie tworzone galerie, jak Krupa Gallery we Wrocławiu, stają się przestrzeniami otwartymi i ogólnodostępnymi. To w nich twórcy mogą razem kolaborować i współtworzyć miejsca żywego doświadczania sztuki współczesnej. Jej specyfika jest na tyle intrygująca, że przyciąga rzesze ludzi, chcących poznać coś nowego. Wystawy nie przypominają już tradycyjnych zbiorów, jakie miały miejsce na XIX wiecznych pokazach Akademii Francuskiej. Widz nie ogląda po prostu obrazów i idzie do domu. Współczesna tematyka zmusza go do głębszej refleksji na temat samego siebie, przemysłu, postępu, degradacji natury i ludzkiego ducha. Im bardziej sztuka dotyka odbiorcy i wchodzi z nim w integrację, tym staje się mu bliższa i zrozumiała. Brak narzuconych norm i interpretacji wyzwala ją, a co za tym idzie – nas samych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here