Brudny piekarnik - domowe (i nie tylko) sposoby

Każda pani domu zna ten problem – chcemy zrobić domową lasagne lub upiec pyszne ciasto, otwieramy więc piekarnik, a tam… dramat. Zaschnięte resztki tłuszczu, spalenizna i inne cuda. Od razu zaczynamy się zastanawiać, jak do tego doszło, kiedy to się właściwie stało? Nie ma co rozpaczać, tylko należy zakasać rękawy i zabrać się za sprzątanie tego całego bałaganu. Ale w jaki sposób mamy to zrobić? Co najlepiej zadziała? Jak wyczyścić piekarnik, szczególnie w chwili, gdy powinien być czysty „na już”, a nie mamy tysiąca modnych, reklamowanych środków czyszczących?

Oczywiście najrozsądniej byłoby powiedzieć, że najlepszym sposobem na czystość piekarnika, jest niedopuszczenie do jego zabrudzenia. Łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Komu chciałoby się czyścić piekarnik po każdym użyciu? Zatem w pierwszej kolejności sięgniemy po domowe sposoby.
Najlepszym domowym sposobem jest mieszanka sody oczyszczonej, wody i ewentualnie płynu do mycia naczyń. Jeśli chodzi o proporcje, musimy zrobić tak, aby uzyskać gęstą papkę. Nakładamy niewielką ilość pasty na gąbkę i szorujemy najsilniejsze zabrudzenia. Taka mieszanka poradzi sobie z brzydkim zapachem i usunie niebezpieczne dla zdrowia bakterie (soda ma działanie antybakteryjnie i pochłania zapachy). Musimy uważać, aby nie zedrzeć emalii, którą pokryty jest piekarnik. Soda działa na zasadzie „peelingu”, dlatego należy używać jej na najmocniejszych zabrudzeniach, aby mieć pewność, że zdzieramy właśnie uporczywy brud, a nie powłokę sprzętu. Soda zadziała jeszcze lepiej, jeśli mieszankę pozostawimy na kilkanaście minut. Rozpuści wtedy zabrudzenia. Jeżeli dodamy płynu do mycia naczyń, poradzi on sobie z zaschniętym tłuszczem. Po wszystkich działaniach związanych z szorowaniem piekarnika, papkę zbieramy przy pomocy czystej ściereczki lub gąbki. Piekarnik powinien lśnić.
Podobnie do sody zadziała sól. Również ma działanie antybakteryjne i pomoże doczyścić piekarnik z zaschniętych zabrudzeń.
Mniej popularnym sposobem, ale równie skutecznym, jest czyszczenie proszkiem do prania. Tu również sporządzamy pastę z proszku i wody. Jeśli proszek do prana usuwa wszelkie zabrudzenia na tkaninach, dlaczego miałby nie doczyścić piekarnika? Doskonale rozpuszcza tłuszcz i resztę brudu. Pamiętajmy jednak, żeby porządnie usunąć wszelkie pozostałości papki z piekarnika, ponieważ nie chcemy, aby chemia zawarta w detergencie przedostała się do naszego pożywienia pod wpływem temperatury (zresztą zasada dokładnego wyczyszczenia piekarnika po podanych mieszankach dotyczy każdej z metod).
Jeśli nie wierzymy w działanie sody czy soli i chcemy być „perfekcyjną panią domu”, możemy sięgnąć po gotowe środki czyszczące piekarniki dostępne w sklepach. Najczęściej są to spraye lub pianki, które zawierają mocne detergenty i dzięki temu usuwają zabrudzenia. Należy pamiętać jednak, że nie jest to zbyt zdrowe dla środowiska oraz, chociażby, dla naszych delikatnych dłoni.
Jeśli chcemy całkiem pozbyć się problemu czyszczenia piekarnika, na rynku dostępne są „samoczyszczące się” piekarniki. W takim wypadku nie musimy już w ogóle się zastanawiać jak wyczyścić piekarnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here