Co zrobić z za ciasnymi butami?

Często w szale zakupów zdarza nam się kupić buty, które później okazują się za małe. W sklepie nie trudno o poczucie, że but dobrze leży. W końcu mamy go na stopie tylko przez chwilę. Dobrze wygląda w świetle sklepowych lamp, całkiem nieźle się w nim czuje a do tego to ostatnia para z wyprzedaży! Dopiero przy dłuższym użytkowaniu okazuje się, że buty są źle dopasowane i ich noszenie staje się dla nas problemem. Zwykle jest już za późno na zwrot do sklepu, sklep nie przyjmuje zwrotów lub po prostu nie chce nam się tego robić. Okazuje się, że możemy przynajmniej spróbować dopasować za ciasne na nas buty. Jest kilka sposobów na to, jak rozciągnąć buty i móc się cieszyć z zakupu.

Pierwszym i zwykle najskuteczniejszym sposobem, jak rozciągnąć buty, jest zaniesienie je do szewca. Szewc ma odpowiednie narzędzia i środki, aby spróbować buty dopasować do naszej stopy. Dobry zakład szewski jest teraz miejscem, prawie że ekskluzywnym, o które trudno, a jak już znajdziemy w mieście dobrego szewca, to się okazuje, że na usługę trzeba poczekać nawet tydzień. Są oczywiście również domowe sposoby na to, jak rozciągnąć buty. Jeśli nie po drodze nam do szewca lub termin oczekiwania jest dla nas za długi, warto spróbować rozciągnąć za ciasne buty w domowym zaciszu. Jednym z popularniejszych jest chodzenie w dwóch parach skarpet, co ma buty przede wszystkim rozbić i rozszerzyć. Jeśli buty są skórzane, można spróbować je wcześniej zmoczyć. Skóra pod wpływem wody mięknie i jest podatniejsza na rozciąganie. Można również zakupić w sklepach obuwniczych odpowiednie środki zmiękczające skórę czy tzw. rozciągacze do obuwia. Całkiem skutecznym sposobem na rozciągnięcie butów, kiedy nie mamy czasu, na chodzenie w nich, jest ich rozbicie w zamrażarce. Napełniamy woreczki wodą i wkładamy do butów, które następnie umieszczamy w zamrażarce. Woda, zamarzając, zwiększa swoją objętość, przez co rozpycha się w butach i je rozciąga. Po wyciągnięciu ich z zamrażarki koniecznie musimy odczekać chwilę, aż lód zacznie się topić, by móc bezpiecznie wyciągnąć woreczki. Jeśli często zdarza nam się kupić źle dopasowane obuwie, warto rozważyć zakup prawideł do butów. Na rynku dostępne są w różnych formach i wielkościach. I tu również przydatny będzie preparat do rozciągania obuwia. Koszt prawidła waha się między 50 a 100 zł. Koszt preparatu to ok. 20-50 zł.

Wygodne obuwie jest ważne nie tylko dla odczuwalnego przez nas komfortu. Tak naprawdę, na naszych stopach dźwigamy codziennie całe nasze ciało. Warto więc poświęcić chwilę na dobór w miarę wygodnego obuwia, które nie będzie nas uwierało. W dobie masowej produkcji może to być trudne, jednak powyższe wskazówki, jak rozciągnąć buty, również świetnie się sprawdzą w przypadku innych, mniejszych mankamentów obuwia np. za wąskich cholewek. Przede wszystkim starajmy się wybierać obuwie lekkie jak najlepiej wyprofilowane. Zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów buty są wykonane. Nie zawsze skóra licowa będzie najlepszym dla nas rozwiązaniem. Dopasowujmy obuwie do swoich potrzeb, a nasze stopy nam za to podziękują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here