Czyszczenie żelazek

Prasowanie należy do czynności, za którymi większość z nas nie przepada. Nie da się go jednak unikać w nieskończoność. Aby uporać się ze stosem pogniecionego prania szybko i skutecznie, warto wyposażyć się w żelazko dobrej jakości. Jednak nawet drogi i profesjonalny sprzęt nie będzie nam służył długo i dobrze, jeśli nie będziemy o niego dbać. Warto więc dowiedzieć się, jak wyczyścić żelazko.
Usuwanie zabrudzeń z żelazka jest czynnością, której nie powinno się zaniedbywać, Jeśli nie czyści się żelazka regularnie, to trzeba się liczyć z możliwością jego uszkodzenia. To jednak nie jedyne konsekwencje. Zabrudzone żelazko może bowiem być przyczyną nieodwracalnego zniszczenia prasowanych tkanin. Zabrudzenia mogą dotyczyć zarówno stopy żelazka, jak i wnętrza zbiorniczka na wodę. Jedne i drugie należy regularnie usuwać. Pamiętajmy, że nawet, jeśli na pierwszy rzut oka żelazko wygląda na czyste, to i tak nie należy zapominać o czyszczeniu.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wyczyszczenie żelazka jest użycie octu. Aby metoda ta była skuteczna, należy lekko rozgrzać żelazko. Nie ustawiajmy zbyt wysokiej temperatury, aby nie ryzykować poparzeń. Kiedy stopa żelazka już się rozgrzeje, trzeba odłączyć urządzenie od prądu, a następnie przecierać gąbeczką nasączoną octem. Zwykle metoda ta pozwala na wyczyszczenie nawet bardzo mocno zabrudzonej stopy. Skuteczność jej można jednak zwiększyć, jeśli doda się do roztworu octu sodę oczyszczoną. Można wówczas usunąć nawet stare i uporczywe zabrudzenia.
Do czyszczenia żelazka może posłużyć również mieszanina soli kuchennej i octu. Należy pamiętać o zachowaniu stosunku składników 1:1. Aby mikstura była maksymalnie skuteczna, należy ją podgrzać. Nie wolno jednak doprowadzić jej do wrzenia, gdyż traci ona wówczas swoje właściwości. Ciepłą cieczą nacieramy stopę żelazka. Proces czyszczenia kończymy polerując żelazko z użyciem wody destylowanej.
Sól od dawna była wykorzystywana do czyszczenia zabrudzonych żelazek. Jednym ze sposobów jej użycia jest jej rozsypanie np. na gazecie. Warstwę soli należy następnie prasować tak długo, aż stopa żelazka będzie czysta. Metoda ta pozwala na pozbycie się większości uciążliwych zabrudzeń.
Czyszczenie żelazka nie powinno ograniczać się do dbania o powierzchnię jego stopy. Należy zadbać również o czystość zbiorniczka na wodę. Pozwoli to nam uniknąć zatkania otworów przez które wypuszczana jest para wodna. Jeśli zbiorniczek jest zanieczyszczony, to zachodzi również ryzyko zabrudzenia prasowanej tkaniny. Aby tego uniknąć, warto przepłukać od czasu do czasu zbiorniczek na wodę. Do takiego płukania można wykorzystać mieszaninę wody i octu. Wlewamy tę mieszankę do zbiorniczka, tak aby był całkowicie wypełniony, włączamy żelazko i pozwalamy na to, aby jego zawartość wyparowała. Aby ocet nie pozostawił śladów na prasowanych tkaninach, należy po zakończeniu czyszczenia przepłukać zbiorniczek czystą wodą.
Wszystkie sposoby na to, jak wyczyścić żelazko, są skuteczne jedynie wówczas, jeśli wykonujemy je regularnie i dokładnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here