Emaliowane vs nieemaliowane garnki żeliwne

Garnki żeliwne uchodzą za wyjątkowo wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być użytkowane w różnorodnych warunkach, dzięki czemu uchodzą za uniwersalne. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że naczynia nawet po latach będą prezentować się nienagannie. Nie trzeba obawiać się o utratę nieprzeciętnych właściwości użytkowych tworzywa. Przed zakupem należy jednak podjąć decyzję – garnki emaliowane, czy nieemaliowane?

Konserwacja garnków

Prawdą jest, że garnki emaliowane oraz nieemaliowane są do siebie bardzo podobne. Nawet, jeśli naczynia nie posiadają powłoki zewnętrznej, to ich wytrzymałość znajduje się na najwyższym poziomie. Pod tym względem znacząco przewyższają modele wykonane z innych materiałów. Podstawową różnicą jest sposób pielęgnacji.

Garnki żeliwne nieemaliowane wymagają regularnej konserwacji przy użyciu tłuszczu. Nie jest to jednak zbyt czasochłonne zadanie. Emaliowana powłoka sprawia, że nie musimy tego robić. Raz na jakiś czas możemy jednak przetrzeć powierzchnię ręcznikiem papierowym nasączonym olejem jadalnym.

Procesy korozyjne

Nie każdy wie, że żeliwo może pokryć się rdzą. Chcąc uniknąć procesów korozyjnych należy postawić na emaliowane garnki żeliwne, które wykazują wyższą odporność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Naczynia żeliwne niewłaściwie użytkowane mogą pokryć się rdzą. W takim przypadku najlepiej jest zetrzeć ją za pomocą gąbeczki, a powierzchnię ponownie zaimpregnować. Bez impregnacji tworzywo ponownie zostanie poddane korozji.

Pochłanianie zapachów

Garnki emaliowane również od wewnątrz nie pochłaniają zapachów, co znacząco ułatwia ich czyszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać tradycyjnych detergentów. Nie trzeba obawiać się, że ich zapach pozostanie na długi czas lub będzie wyczuwalny w żywności.

Nieco inaczej jest w przypadku naczyń bez emalii. Należy zwracać baczną uwagę na to, jakich środków używamy do czyszczenia. Tworzywo pochłania zapachy, a podczas gotowania mogą się one ulatniać. Pożywienie może zyskać metalicznego posmaku. Dodatkowym minusem jest spore ryzyko pojawienia się rdzy. Takie garnki mogą wejść w reakcję chemiczną z kwaśnymi produktami spożywczymi, co nieco zmniejsza zakres ich zastosowań.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here