Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza – to pytanie, na które każdy człowiek powinien znać odpowiedź. Coraz częściej słyszy się o konsekwencjach ugryzienia przez te stworzenia, których ilość w polskich lasach i parkach z roku na rok rośnie. Kleszcze to bardzo drobniutkie pasożyty, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. W przypadku człowieka przenoszą bakterie wywołujące boreliozę. O chorobie tej słyszał zapewne każdy, ponieważ od kilku lat prowadzone są, m.in. w mediach, kampanie mające na celu uświadomić społeczeństwo o zagrożeniu, jakie niesie to schorzenie. Wystarczy wspomnieć, że atakuje ono w zasadzie cały organizm, przenosząc się na poszczególne narządy. Nieleczone zamienia się natomiast w neuroboreliozę, wywołującą jeszcze bardziej niebezpieczne dolegliwości serca, mózgu i całego układu nerwowego, a niekiedy prowadząc aż do zgonu. Równie duże szkody kleszcze potrafią powodować w organizmach zwierząt, zwłaszcza kotów i psów. Czworonogi zwykle cierpią wówczas na babeszjozę. Jeśli zarażonemu zwierzakowi nie udzieli się natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, wówczas nie ma on w zasadzie żadnych szans na przeżycie.

Jak widać, kleszcze są wyjątkowo złośliwe i niebezpieczne, a dodatkowym utrudnieniem jest tu ich spryt połączony z niewielkim rozmiarem. Potrafią atakować ofiarę w taki sposób, że ta nawet o tym nie wie. Uwielbiają chować się w zakamarkach, czyli np. pod pachami, w pachwinach, włosach, za uszami czy w zgięciach kolan, a ponadto posiadają znieczulający jad, który sprawia, że ugryzienie nie jest zupełnie odczuwalne. Z tego powodu każde wyjście w miejsce, gdzie są drzewa, krzewy i trawa, powinno kończyć się dokładnym obejrzeniem całego ciała. Co zatem robić, jeśli znajdziemy pasożyta w ciele? Jak wyciągnąć kleszcza, aby nie stanowił dalszego zagrożenia? Najlepszy sposób to kleszczołapki, które można kupić za niewielką kwotę w aptece. Przyrząd ten wygląda jak haczyk i jest skonstruowany tak, aby ułatwić wyjmowanie kleszcza poprzez podważenie i wyszarpnięcie ze skóry. Potem miejsce to warto poddać dezynfekcji. Jeśli nie dysponujemy kleszczołapkami, trzeba działać mimo wszystko, ponieważ czas działa tu na niekorzyść poszkodowanego. Można wówczas wykorzystać zwykłą, domową pęsetę lub w ostateczności – własne palce (najlepiej jednak założyć wcześniej rękawiczki). Jak wyciągnąć kleszcza bez specjalnego urządzenia? Należy złapać pasożyta przy samym ciele i energicznym ruchem pociągnąć go w swoim kierunku. Trzeba to zrobić zdecydowanie – zbyt delikatne wyjmowanie kleszcza raczej nie zda egzaminu.

Podobnie jest z wykręcaniem pasożyta w różnych kierunkach – tego typu rady zwyczajnie nie sprawdzają się. Zastanawiając się, jak wyciągnąć kleszcza, należy również porzucić wszelkie pomysły o traktowaniu go alkoholem, masłem, kremem lub jakąkolwiek inną substancją. Wszystko to może jedynie utrudnić prawidłowe pozbycie się pasożyta i spowodować, że usuniemy tylko jego fragment. Jeśli mimo wszystko mamy obawy i nie jesteśmy pewni, jak wyciągnąć kleszcza, należy udać się po pomoc do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here