Jak założyć firmę?

W dzisiejszych czasach coraz większa grupa osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Plusów takiego wyboru jest dość sporo. Choć oczywiście wszystko to wymaga sporych poświęceń, to jednak praca na własne nazwisko bywa dla wielu osób najlepszym z możliwych rozwiązań. Nie każdy, kto ma dobry pomysł i plan, wie jednak, jak założyć firmę. Co więcej – okazuje się, że całkiem duże grono ludzi rezygnuje z takich marzeń, bojąc się, że nie podołają formalnościom i wszelkim sprawom urzędowym, skoro już na starcie mają trudności. Obawy tego rodzaju są na szczęście zupełnie zbędne. Co prawda jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu zakładanie działalności mogło być nieco bardziej kłopotliwe, jednak dziś jest to naprawdę bardzo proste, a całość załatwić można dosłownie w kilka godzin.

Zastanawiając się, jak założyć firmę, mamy już z pewnością obmyślony jej charakter – wiemy zatem co chcemy robić, jak i gdzie. Z dostępnej oficjalnie (m.in. w internecie) listy kodów PKD wybieramy te, które odpowiadają naszej działalności. Musimy również zdecydować się na nazwę firmy. Tu najlepiej wymyślić coś niezbyt skomplikowanego, mając na uwadze, że określenie to często będzie używane, np. w rozmaitych dokumentach, ale też przy akcjach promocyjnych, o ile się na takie zdecydujemy. Gdy mamy już wszystkie informacje, udajemy się do odpowiedniego Urzędu Gminy w swoim miejscu zameldowania w celu zarejestrowania działalności i tam, w jednym okienku, załatwiamy wszystkie potrzebne sprawy. Całość nie zajmuje długo i polega jedynie na wypełnieniu formularza CEIDG. Dokument ten możemy również wcześniej wydrukować i wypełnić w domu, aby skrócić czas spędzony w urzędzie. Co zawiera taki formularz? Zwykłe dane osoby, która zakłada firmę, jak m.in. imię i nazwisko, NIP, PESEL, adresy (zameldowania i siedziby firmy), wspomniane wcześniej kody PKD, nazwę itd. Co ważne, Urząd Gminy wyśle wszystkie te informacje automatycznie do Urzędu Skarbowego, dlatego nie ma potrzeby krążenia po mieście i stania w kolejce do kolejnego okienka. W razie problemów można zapytać osobę nas obsługującą, która z pewności udzieli odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.

Kolejnym punktem tego, jak założyć firmę, jest również udanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby złożyć dokument o nazwie ZUS ZUA. Rejestracja w ZUS jest bowiem obowiązkiem każdej osoby, która posiada własną działalność, podobnie jak comiesięczne opłaty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Osoby, które nie czują się pewnie w sprawach związanych z podatkami, składkami ZUS, terminami itp. mogą zdecydować się na profesjonalną księgowość. Podpisanie umowy z biurem rachunkowym znacznie ułatwi prowadzenie firmy, choć można też skorzystać w tym celu z księgowości online. Ostatnim punktem jest założenie konta firmowego – można to zrobić przez internet lub odwiedzając osobiście oddział bankowy. Warto wiedzieć, że nie jest to niezbędne – można z powodzeniem korzystać z konta prywatnego. Jak widać, rejestracja działalności nie jest zbyt skomplikowana. Wiele porad na temat tego, jak założyć firmę, dostępnych jest bezpłatnie w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here