Sushi – zrób to sam

Uwielbiany przez wszystkie gwiazdy, celebrytów i znane osoby z mediów przysmak kuchni japońskiej często jest niedostępny cenowo dla zwykłych zjadaczy chleba. Wizyta w restauracji japońskiej, gdzie serwują sushi, zazwyczaj jest niezwykle kosztowna. Dzieje się tak dlatego, że składniki potrzebne do przygotowania tego niesamowicie zdrowego, międzynarodowego dania muszą być bezwzględnie świeże. Surowa ryba, owoce morza, zielony ogórek, awokado, paluszki surimi – to składniki, które zachowują swoje walory smakowe tylko, jeśli są absolutnie świeże. Natomiast gotowany ryż zaprawiony octem ryżowym, suszone algi morskie, sos sojowy, chrzan wasabi czy marynowana rzepa mogą być przechowywane i wykorzystywane znacznie dłużej.
Na szczęście, kiedy nachodzi nas ochota na sushi, nie musimy udawać się do drogich restauracji. Z łatwością możemy przygotować to danie samodzielnie w domowych warunkach. Wystarczy jedynie wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne produkty i ulubione dodatki. Być może niektórzy zaczną się zastanawiać: ale jak zrobić sushi? Czy zrobienie sushi jest trudne? Czy jest to pracochłonne? Jakich przyrządów będę potrzebować do przygotowania sushi? Jakie składniki potrzebne są do zrobienia sushi?
Do przygotowania sushi potrzebne są przede wszystkim dobre chęci, ulubione składniki oraz… fantazja! Najlepiej zacząć od ugotowania specjalnego ryżu do sushi, który jest kleisty i zwarty. Po ugotowaniu i wystudzeniu potrzebujemy dodać marynatę składającą się z wody, soli, cukru oraz octu ryżowego. Następnie trzeba obrać potrzebne nam warzywa i pokroić w słupki lub podłużne części. Jeśli planujemy użyć surowej ryby, na przykład łososia, dobrze jest pokroić ją w jak najcieńsze plastry. Oczywiście, w sytuacji gdy nie jesteśmy przekonani do świeżości surowej ryby lub z pewnych względów nie możemy lub nie chcemy jej jeść, możemy użyć ryb wędzonych, pieczonych lub na przykład tuńczyka z puszki. Dobrze sprawdzają się też krewetki lub inne owoce morza usmażone w tempurze na głębokim oleju. Istnieją także opcje: sushi wegetariańskie z warzywami, omletem, serkiem Philadelphia lub sushi wegańskie z warzywami i produktami bezmlecznymi. Wszystko zależy od składników, które włożymy do środka rolki. Kiedy już przygotujemy wszystkie składniki, ułożymy je na arkuszu z suszonych wodorostów, najważniejszym i przedostatnim krokiem jest rolowanie. Otrzymane takim sposobem rolki będą zawierały w kolejności od zewnątrz: suszone wodorosty, ugotowany i wystudzony ryż, a w środku warzywa i rybę. Do rolowania używamy maty do sushi lub po prostu rąk.
W przygotowaniu sushi musimy pamiętać o higienie i zachowaniu czystości, gdyż układanie składników oraz rolowanie powinno odbywać się ręcznie. Gotowe rolki sushi wymagają jeszcze tylko pokrojenia na drobniejsze kawałki. Przy serwowaniu sushi pamiętajmy o dodatkach, które są nieodłączne: w osobnych miseczkach podajmy zielony chrzan wasabi oraz sos sojowy. Połączenie kawałeczków sushi z chrzanem oraz sosem sojowym pozwoli nam otrzymać najlepsze doznania smakowe i wydobyć głęboki aromat przygotowanego dania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here