Limit amortyzacji samochodów osobowych

Wnikliwa znajomość przepisów podatkowych jest niezwykle istotna dla każdej osoby, która samodzielnie prowadzi swoją księgowość. Należy wskazać, iż w zależności od wielkości podmiotu i jego corocznych obrotów, konieczne jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Istotny wyjątek dotyczy spółek kapitałowych, bowiem one niezależnie od wielkości przychodów muszą prowadzić pełną księgowość. W takiej sytuacji nieodzowne jest obserwowanie wszelkich zmian, jakie następują w ustawach odnoszących się do poszczególnych podatków.

Nie można również zapomnieć o obowiązku amortyzowania składników majątku o znacznej lub olbrzymiej wartości. W tym zakresie niezbędna jest wiedza o tym, iż stosowany jest limit amortyzacji samochodów osobowych. Zasada jego działania jest prosta – w przypadku przekroczenia ustawowej kwoty wydatku możliwe jest wliczenie w koszty jedynie części opłat związanych z zakupem. Taka regulacja chroni budżet państwa przed niższymi daninami z tytułu zakupu przez przedsiębiorców luksusowych samochodów osobowych na koniec roku podatkowego.

Istotne jest, że firma może dokonać odpisu wszelkich wydatków, które związane są z zakupem nowego pojazdu do floty zakładu. Tytułem przykładu, z powodzeniem możliwe jest wliczenie kosztów zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak również polisy Autocasco. Duże znaczenie ma fakt, iż w sytuacji, gdy pojazd importowany był z krajów ościennych, wszelkie opłaty, cła i inne należności o podobnym charakterze również stanowią uzasadniony wydatek firmowy. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość doliczenia wszelkich akcesoriów, które niezbędne są kierowcom w trakcie długich i uciążliwych przejazdów. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że kwota wszystkich wydatków nie może przekroczyć równowartości dwudziestu tysięcy euro. W innym przypadku niemożliwe będzie odpisanie pozostałej kwoty, jaką przedsiębiorca wydał na samochód. Jednak niemal każdy właściciel firmy korzysta z usług doradcy podatkowego, który pamięta o tej kwestii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here