Akwarium to całkiem dobry pomysł na pierwsze zwierzątko dla Twojego dziecka. Jest to także świetny sposób, żeby nauczyć je odpowiedzialności oraz obowiązkowości. Tym bardziej, jeśli będą brały udział w wykonywaniu wszystkich regularnych obowiązków – takich jak wymiana wody, sprzątanie akwarium, a przede wszystkim – dokarmianie jego mieszkańców. Z pewnością wszyscy rodzice docenią fakt, że rybki są zdecydowanie mniej wymagającymi mieszkańcami niż na przykład gryzonie, psy lub koty. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób planujących zakup akwarium dla swojego dziecka.
Porady w wyborze rozmiaru, rodzaju i oprzyrządowania
Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od akwarium niedużych rozmiarów. Zbiorniki w przedziale 60-100 litrów powinny sprawdzić się idealnie. Większe zbiorniki mogą wymagać większego nakładu czasu i pracy, dlatego warto stosować je dopiero po nabraniu wprawy w hodowli rybek. Jeśli Twoje dziecko załapie „bakcyla” i akwarystyka stanie się jego stałym hobby, wówczas można będzie pomyśleć o zakupie większego zbiornika. Małe akwarium w dobrej cenie to wydatek rzędu zaledwie kilkudziesięciu złotych.
Ważny jest zakup specjalnego wyposażenia, bez którego żadne akwarium nie będzie mogło funkcjonować. Grzałka, filtr, napowietrzacz oraz system oświetleniowy. Może się to wydawać skomplikowane na pierwszy rzut oka, jednak w rzeczywistości możesz sięgnąć po gotowy zestaw, zawierający zbiornik i wszystkie potrzebne sprzęty.
Największym problemem może być dobór systemu oświetleniowego. Tym bardziej, że ma on kluczowy wpływ na wygląd danego akwarium i jego wartość aranżacyjną. Dlatego wybór systemu oświetleniowego warto skonsultować ze sprzedawcą. Dopytaj nie tylko o intensywność świecenia danego urządzenia, ale również o stopień jego szczelności. Od razu podpowiem, że do najbardziej wytrzymałych i najłatwiejszych w obsłudze należą systemy LED.
Do najważniejszych akcesoriów dodatkowych należą ozdoby. Warto sięgać po kamienie, korzenie, sztuczne głazy, elementy plastikowe. Będą pomocne w mocowaniu podwodnych roślin, a w ich zakamarkach rybki urządzą sobie kryjówki.
Jakie rybki na start? Kilka porad w doborze akwariowej fauny
Wybierając rybki dla dziecka, najlepiej sięgnąć po te gatunki, które są szczególnie łatwe w hodowli, nie wymagają stwarzania wymagających warunków lub stosowania specjalnych typów karm. Jakie gatunki warto więc wybrać? Do jednych z najchętniej wybieranych należy gupik pawie oczko. Są łatwe w rozmnażaniu oraz można je hodować nawet w wyjątkowo małych zbiornikach. Mieczyk hellera to kolejny gatunek, wymagający jednak nieco większego zbiornika, o pojemności około 100 litrów. Przedstawiciele tego gatunku bardzo przyjaźnie nastawione do innych gatunków ryb.
Molinezja black molly to gatunek dedykowany do małych i średnich zbiorników. Jej ubarwienie jest niezwykle intensywne i piękne. Nadają się do hodowli stadnej, szczególnie jeśli w grupie będzie niewielka przewaga samiczek. Warto też rozważyć zakup kardynałka chińskiego – również sprawdzi się w zbiornikach średnich rozmiarów. Mogą jednak wymagać nieco bogatszej szaty roślinnej oraz jasnego oświetlenia.
Do pozostałych gatunków wartych rozważenia należą: danio pręgowany, brzanka, neon czerwony, gurami, kirysek, bocja wspaniała. Są to rybki stosunkowo proste w hodowli, zarówno pod kątem zapewnienia warunków panujących w akwarium, jak i doboru pokarmu.