Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN coraz popularniejsza

Ciekawi Was ten temat już od dłuższego czasu? Generalnie konwersja pomiędzy normami ISO/DIN/PN dla niektórych może być bardzo zastanawiająca. Czy warto wykonywać to zadanie? Co zrobić, aby szybko poradzić sobie ze zrealizowaniem tej czynności?

Czy warto stosować konwersję?

Oczywiście, czasami nie ma takiej konieczności. Są bowiem sytuacje, kiedy osoba z Warszawy sprzedaje jakieś elementy złączne podmiotowi z Krakowa itp. Wtedy tacy specjaliści mogą posługiwać się na przykład PN. To zaś Polskie Normy. Chcemy podkreślić, że odpowiada za nie w głównej mierze Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna. Czasami jednak sprawa się nieco komplikuje. Może być tak, że firma z Polski będzie chciała sprzedać coś przedsiębiorstwu z Wielkiej Brytanii. Problem z Polskimi Normami jest taki, że mają one zasięg wyłącznie krajowy. W związku z tym jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że ktoś z zagranicy o nich kiedykolwiek słyszał.

W takiej sytuacji lepiej po prostu używać uniwersalnych oznaczeń. To natomiast w tym przypadku normy ISO. Są stosowane na rozmaitych kontynentach. Odpowiada za nie zaś Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która w tym momencie posiada swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. To trochę tak, jak z polskim i angielskim. Jest małe prawdopodobieństwo, że Chińczyk itp. będzie znał nasz język. Jeśli jednak zaczniemy posługiwać się angielskim, to mamy spore szanse, że bez żadnego kłopotu się dogadamy. W branży elementów złącznych takim uniwersalnym językiem jest zaś właśnie norma ISO. W Polsce stosowane są także normy DIN. Między innymi ze względu na kwestie historyczne. Niemiecki Instytut Normalizacyjny ma za zadanie nie tylko wycofywać lub zatwierdzać takie normy. To także placówka, która zajmuje się kontrolą jakości wyrobów lub pracami naukowo-badawczymi.

ISO/DIN/PN – jak zrealizować konwersję?

Okazuje się, że ten temat wcale nie jest taki skomplikowany, jak komuś może wydawać się na samym początku. Szczególnie, jeśli będziecie dobrze do tego przygotowani. Zapiszcie sobie zatem adres strony internetowej stalmut.pl. Jest tam bardzo pomocna wyszukiwarka, która powoduje, że łatwo można zrealizować konwersję ISO/DIN/PN. Chcecie na przykład kupić lub sprzedać śruby imbusowe z obniżonym łbem? Znacie tylko normę DIN 7984? Tak, jak pisaliśmy, w tym przypadku najbardziej uniwersalne są normy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Wystarczy posłużyć się wyszukiwarką – znajdującą się na wyżej wymienionej stronie internetowej – by dowiedzieć się, jaka norma występuje w tym przypadku. To zaś dokładnie ISO 14580.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here