Pokost lniany to często wykorzystywany impregnat, stosowany od wielu setek lat. Obecnie oferowane pokosty lniane są wyjątkowo skutecznymi substancjami zabezpieczającymi, wykorzystywanymi do ochrony różnego typu przedmiotów i obiektów, wykonanych przede wszystkim z drewna. Po zaaplikowaniu wnikają w głąb struktury drewnianej, wzmacniając materiał oraz tworząc na nim warstwę ochronną. Poniżej przybliżamy temat zastosowania pokostu lnianego oraz podpowiadamy o czym warto pamiętać w trakcie zakupów i użytkowania tego preparatu.
Pokost lniany i jego słabej jakości podróbki
Od razu warto zaznaczyć, że pokost lniany jest preparatem występującym w rozmaitych wersjach. Niestety, ale niektórzy producenci impregnatów nadużywają pod tym względem oryginalnej nazwy i używają jej do oznaczania produktów nie mających nic wspólnego z prawdziwym pokostem lnianym. Warto więc w trakcie zakupów upewnić się, że interesujący Cię pokost jest pokostem w rzeczy samej, a nie gorszej jakości substancją ochronną (o zbliżonym do pokostu wyglądzie).
Oryginalny pokost lniany to naturalny olej wyprodukowany na bazie nasion lnu, którego skład został wzbogacony o dwa elementy. Pierwszy to substancja dodatkowa, która ma za zadanie ułatwiać wniknięcie pokostu w głąb drewna; drugi składnik przyspiesza przebieg procesu schnięcia. Najczęściej wykorzystywane dodatki to: klasyczna terpentyna, żywice uszlachetniające lub rozpuszczalniki organiczne. Oczywiście, znajdziesz także pokost w wersji czystej, pozbawionej jakichkolwiek dodatków wzbogacających.
Użytkowanie pokostu lnianego – krok po kroku
Pokost jest mieszaniną nietoksyczną, łatwą i bezpieczną w użytkowaniu. Jego stosowanie polega na naniesieniu grubej warstwy na wybrany drewniany obiekt oraz pozostawieniu do momentu wyschnięcia. Może to trwać okres kilku godzin lub dłużej, w zależności od ilości zastosowanego impregnatu, rodzaju powierzchni, gatunku drewna i wielkości samego obiektu, który pokrywasz preparatem.
Pokost znajduje zastosowanie zarówno w pracy osób zajmujących się tworzenie produktów użytkowych (na przykład przyrządów drewnianych wykorzystywanych w gastronomii, jak deski, rękojeści noży, narzędzia kuchenne) jak również w dekoratorstwie i sztuce. Pokost lniany jest także niezastąpiony w zabezpieczaniu podłóg drewnianych, na których powierzchni tworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniem.
Przed nałożeniem pokostu należy dokładnie oczyścić oraz wysuszyć powierzchnię danego przedmiotu. Nie należy nakładać pokostu na powierzchnie wilgotne ani zabrudzone. Warto też pamiętać, że pokost jest najczęściej nakładany jako warstwa ostatnia, na obiekt w pełni wykończony.
Pokost lniany i jego szczegółowe zastosowanie
Pokost należy używać w nieco odmienny sposób, w zależności od rodzaju obiektu, który pragniesz zaimpregnować. W przypadku wszelkich konstrukcji umieszczonych na świeżym powietrzu pokost może okazać się niewystarczający – opady deszczu oraz mróz mogą przedrzeć się przez jego powłokę.
W przypadku mebli pokost jest wyjątkowo skutecznym impregnatem. Nie deformuje struktury powierzchni i nie wywołuje efektu matowienia. Podkreśla naturalne właściwości danego gatunku drewna oraz tworzy skuteczną barierę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Pokost może być też w niektórych przypadkach stosowany jako warstwa uzupełniająca, przed nałożeniem samego lakieru. W przeciwieństwie do niego pokost jest w stanie wniknąć w głębokie warstwy drewna, lepiej wypełniając jego strukturę.