Akcesoria w hodowli trzody chlewnej

Hodowla trzody nie należy do zadań łatwych. Od swoich adeptów wymaga nie tylko profesjonalnie zorganizowanej przestrzeni, w której zwierzęta będą trzymane, ale również dostępu do wysoce specjalistycznych urządzeń i akcesoriów. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych produktów, których nie może zabraknąć w Twojej chlewni. Przedstawiamy ich specyfikację oraz podpowiadamy jak wybierać, by okazały się trafione i dopasowane do Twojej chlewni oraz Twoich zamiarów i potrzeb hodowlanych. 

System nawadniania — i jego organizacja

Świeża woda i dostęp do niej odgrywają ważną rolę w trakcie żywienia świń. W zależności, w jakim wieku są Twoje świnie, jaka jest ich masa oraz stan zdrowia, będą potrzebować dostępu do odmiennej porcji wody. Ważny jest także sam sposób jej udostępniania zwierzętom. Zaleca się wybierać specjalne systemy pozwalające świniom na samodzielne aplikowanie wody zgodnie z ich aktualnym zapotrzebowaniem. 

Urządzenie systemu dystrybucji wody jest o tyle ważne, że nieodpowiedni poziom nawodnienia ma negatywny wpływ zarówno na stan zdrowia świń jak i na ich produkcyjność. Ważnym elementem każdego systemu nawadniającego trzodę chlewną są poidła dla świń, których zadaniem jest wspomagać dostarczanie wody oraz aplikować jej odpowiednią ilość. 

Pastuchy elektryczne i poganiacze do trzody 

Nowoczesne gospodarstwa rolne wykorzystują także specjalne poganiacze i poskramiacze, pomocne w dyscyplinowaniu trzody chlewnej. Urządzenia te wykorzystywane są między innymi w wymuszaniu na świniach konkretnych działań — na przykład wejścia do wnętrza chlewu lub jego opuszczenia. Korzystając z poganiaczy i pastuchów, Twoja praca będzie przebiegać szybciej i będzie bardziej efektywna. 

Poganiacze i pastuchy są także wykorzystywane w transporcie zwierząt — na krótszy jak i dłuższy dystans. Ponieważ przewóz jest często sytuacją wysoce stresującą dla świń, w trakcie której stają się one agresywne, wykorzystanie specjalnych urządzeń do wymuszania posłuszeństwa może okazać się konieczne. 

Akcesoria do porodu i odchowu świń 

W trakcie porodu należy zapewnić świni maksymalnie korzystne warunki, co pozwoli zminimalizować straty w prosiętach o kilkanaście lub nawet więcej procent. Kluczowy jest dostęp do oczyszczonych i zdezynfekowanych kojców lub klatek porodowych. Po zamknięciu w nich ciężarnych macior będą miały swobodne warunki do urodzenia młodych. 

Ważną rolę w tej grupie pełnią akcesoria przeznaczone do kastracji prosiąt, a także do innych działań związanych z ich odchowem. Wielu hodowców sięga po urządzenia do obcinania zębów u młodych prosiąt. Dzięki ich zastosowaniu, prosięta nie będą nadgryzać sutków macior w trakcie karmienia. Ponadto, stosuje się urządzenia do obcinania ogonów, co chroni prosięta przed odruchami kanibalizmu. 

Dodatkowe akcesoria i produkty dedykowane dla hodowców 

Wielu hodowców trzody chlewnej sięga także po specjalne rozwiązania antystresowe, które pomogą świniom obniżyć poziom stresu oraz zażyć nieco rozrywki. Do takich należą różnego typu piłki oraz gryzaki, montowane między innymi na łańcuchach. Świnie mogą je swobodnie podgryzać oraz bawić się nimi, a atrakcyjne kolory i kształty przyciągają ich uwagę. 

Ostatnią grupę tworzą akcesoria przeznaczone do oznaczania świń hodowlanych. Wymienić należy chętnie wybierane kolczyki (okrągłe, trójkątne), tatuownice uderzeniowe oraz kredki do znakowania. Te ostatnie to produkty pozwalające na bezpieczne znakowanie trzody chlewnej w trakcie wykonywanej w gospodarstwie pracy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here