Jeszcze kilkanaście lat temu noszenie soczewek kontaktowych było stosunkowo rzadkie. Powodem były dość wysokie koszty ich zakupu oraz mała dostępność soczewek korygujących niektóre wady, jak astygmatyzm. Jednak w ostatnich latach rozwój technologii spowodował, że soczewki kontaktowe stały się dużo popularniejsze niż okulary, nie tylko ze względów estetycznych, ale także poprawy bezpieczeństwa ich noszenia. Współcześnie produkowane soczewki są delikatne, miękkie i mają o wiele wyższą przepuszczalność, co powoduje, że są bezpieczne nawet dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych, które chcą skorygować nimi prezbiopię.
Bezpieczne używanie soczewek kontaktowych
Wśród pokutujących nadal mitów dotyczących soczewek kontaktowych znajdują się takie problemy, jak zagubienie ich z tyłu gałki ocznej czy zarysowanie nimi powierzchni oka. Zarówno jeden, jak i drugi mit jest nieprawdziwy. Oko pokryte jest bowiem membraną łączącą się z wewnętrzną stroną powieki, co powoduje, że nic nie można przedostać się na tył gałki ocznej. Delikatny materiał hydrożelowo-silikonowy, z jakiego wykonane są soczewki kontaktowe nie powoduje natomiast żadnych urazów mechanicznych powierzchni gałki ocznej. Jedyny dyskomfort, jaki można odczuwać w trakcie noszenia soczewek będzie raczej związany z niewłaściwym ich dopasowaniem lub zbyt długim noszeniem, poza wskazanym terminem przydatności do użytku. W takim przypadku należy zdjąć soczewki, a jeżeli dyskomfort utrzymuje się dłużej, koniecznie skonsultować się z okulistą. Poznaj popularne mity na temat soczewek na: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach
Soczewki dla osób aktywnych fizycznie
Soczewki nie mają również prawa wypaść z oczu, nawet w trakcie intensywnych ruchów. Dzięki temu są one idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie, które mimo wady wzroku nie chcą rezygnować z regularnych treningów. Czasem soczewki mogą lekko przesunąć się, ale najczęściej wystarczy kilkakrotnie zamrugać, delikatnie pomasować powiekę lub umytym palcem dotknąć soczewki, aby wróciła ona na swoje miejsce.
Soczewki dla osób z astygmatyzmem
Równie często pokutującym nadal mitem jest niemożność noszenia soczewek kontaktowych przez osoby z astygmatyzmem. Powstał on na skutek faktycznej trudnej dostępności soczewek korygujących odpowiednio tę wadę wzroku jeszcze kilka lat temu. Współczesna technologia pozwoliło jednak na stworzenie soczewek np. proponowanych przez markę Acuvue, specjalnie z myślą o korekcji astygmatyzmu, które gwarantują pełen komfort noszenia i odpowiednie nawilżenie powierzchni oka przez cały dzień, nawet spędzony w dużej mierze przed monitorem komputera.