Czy ananasy rosną na drzewach?

W polskich sklepach możemy kupić coraz więcej egzotycznych owoców. Nierzadko nie wiemy nawet, jak je obierać czy wykorzystać w naszej kuchni, a co dopiero jak wyglądają w naturalnym środowisku. Jeśli więc nie jesteśmy amatorami dalekich podróży czy też wielbicielami filmów przyrodniczych, większość z nas pewnie nie ma pojęcia, jak rośnie ananas, mango czy inny owoc, który widujemy podczas codziennych zakupów.

Otóż spieszymy donieść, że nie, choć wielu z nas kojarzy je z palmami kokosowymi, ananasy nie rosną na drzewach, lecz na krótkich, grubych łodygach otoczonych koroną sztywnych liści. Te liście to nic innego, jak górna część owocu ananasa, która po odcięciu stanowi sadzonkę tej rośliny. Czy można spróbować tego w domu? Owszem. Choć polski klimat nie sprzyja hodowli ananasów na większą skalę, możemy spróbować zasadzić je w doniczce. Jeśli zapewnimy naszej sadzonce odpowiednią ilość ciepła i słońca oraz wilgoci, po około dwóch latach możemy otrzymać nasz własny owoc. Niestety ananas owocuje tylko raz w życiu, co oznacza, że po zerwaniu i zjedzeniu naszego plonu roślina nadaje się tylko do wyrzucenia i cały proces należy zaczynać od początku. Czy warto więc zawracać sobie tym głowę? To już musicie ocenić sami.

Inaczej ma się sprawa z cytrynami (a także mandarynkami itp.). Te stosunkowo niewielkie drzewka bez problemu można trzymać w domu, ciesząc się nie tylko własnymi owocami, ale i odrobiną egzotyki na co dzień. Tutaj również nie potrzeba kupować sadzonek czy specjalnych nasion – cytrynę można wyhodować ze świeżo wyjętej pestki. Roślinom trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła oraz wilgoci, należy je też zraszać. Cytryny i inne cytrusy nie lubią nagłej zmiany warunków – zwłaszcza temperatury – ani przeciągów, nie powinny też stać w kuchni, zwłaszcza jeśli mamy kuchenkę gazową – jest dla nich wyjątkowo szkodliwa.

Na własnym parapecie możesz wyhodować też mango. Wystarczy kupić w najbliższym sklepie spożywczym dojrzały owoc, wyjąć z niego pestkę, dokładnie oczyścić ją z miąższu, lekko naciąć, namoczyć i już jest gotowa do sadzenia. Mango, podobnie jak jego egzotyczni kuzyni opisani powyżej, lubi ciepło, światło i wilgoć. Nim jednak roślina wykiełkuje, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ minie trochę czasu, zanim coś nam z naszej pestki wyrośnie. Może to zająć nawet ponad dwa miesiące. W tym czasie warto przykryć doniczkę folią aluminiową. Opłaca się jednak poczekać, by następnym razem, gdy zechce ci się owocu mango, nie musieć lecieć do sklepu.

W domowych warunkach można także hodować inne egzotyczne rośliny, między innymi awokado, banany, liczi, a nawet palmę daktylową. Oczywiście nie będą to rośliny tak dorodne, jak te rosnące w warunkach tropikalnych, jeśli jednak odniesiesz sukces – satysfakcja murowana! Do tego wyobraź sobie tylko miny znajomych, gdy mimochodem wspomnisz, że nie tylko wiesz, jak rośnie ananas, ale nawet masz go w domu. A na potwierdzenie swoich słów możesz uraczyć współpracowników sałatką owocową z własnych plonów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here