Jak można obliczyć dni płodne?

Obliczanie dni płodnych to podstawa naturalnego planowania rodziny. Każda kobieta może sprawdzać, w jakim okresie przypadają u niej płodne dni, podczas których istnieje szansa na zajście w ciążę. Dzięki temu można zarówno unikać niechcianego poczęcia, jak i wybierać na współżycie czas, podczas którego szansa na zajście w ciążę jest naprawdę wysoka.

Kiedy przypadają dni płodne?
Każda kobieta powinna wiedzieć, jak obliczyć dni płodne. Może się to bowiem przydać w wielu momentach życia. Warto jednak podkreślić, że naturalne planowanie rodziny jest możliwe wtedy, kiedy cykle są regularne. W innym wypadku ustalanie dni płodnych może okazać się prawdziwą loterią, a więc nie będzie miało wiele wspólnego z rzeczywistością. Dni płodne przypadają w środku cyklu miesiączkowego – gdy standardowo trwa on 28 dni, owulacja wypada na 14 dzień cyklu. Kobieta ma szansę na zajście w ciążę nawet tydzień przed owulacją, bowiem plemniki mają długą żywotność w drogach rodnych oraz dzień po niej, ponieważ komórka jajowa żyje do 24 godzin. Jeśli cykl miesiączkowy trwa dłużej, okres płodny jest trudniejszy do wyliczenia, jednak nie jest to niemożliwe.

Jak obliczyć dni płodne?
W Internecie dostępne są darmowe kalkulatory, które na podstawie daty ostatniej miesiączki pomagają w obliczaniu dni płodnych. Można z nich skorzystać, jednak nie mogą być one traktowane jako pewnik. Wyliczanie dni płodnych powinno się opierać na obserwacji ciała – okres płodny w ciele kobiety daje bowiem pewne charakterystyczne objawy.

1. Występowanie śluzu płodnego – bardzo charakterystycznym objawem dni płodnych jest zmiana konsystencji śluzu na bardziej lepki i rozciągliwy. Swoją strukturą zaczyna on przypominać białko jaja kurzego. Gdy kobieta zaobserwuje u siebie zmianę śluzu, zapowiada on nadejście okresu, w którym możliwe jest poczęcie.
2. Wzrost temperatury ciała – podczas owulacji obserwowany jest wzrost temperatury ciała o około 0,2 stopnia Celsjusza. Owulacja jest możliwa do zauważenia, jeśli kobieta mierzy temperaturę ciała każdego dnia. Ważna jest nie tylko systematyczność, ale także dokonywanie pomiarów o stałej porze – wtedy wynik jest najbardziej miarodajny.
3. Ból owulacyjny – kolejna oznaka mówiąca o rozpoczęciu dni płodnych to tzw. ból owulacyjny, który jednak nie występuje u każdej kobiety. Może pojawiać się w okolicy jednego z jajników, często przypomina też ból związany z menstruacją.

Czy dni płodne mogą się przesunąć?
Warto pamiętać o tym, że naturalne planowanie rodziny może być metodą zawodną, ponieważ organizm ludzki nie działa jak mechanizm i jego funkcjonowanie może się zmieniać pod wpływem różnych czynników. Przesunięcie dni płodnych może być spowodowane stresem, przyjmowaniem leków, zmęczeniem. Czasem czynnikiem zmieniającym datę owulacji może być zwykłe przeziębienie. Z tego powodu naturalne planowanie rodziny dedykowane jest dla kobiet bardzo dobrze znających swój organizm i cykle miesiączkowe. Dzięki temu można precyzyjnie obliczyć dni płodne, bez narażenia się na błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here