Ketoza powstaje pod wpływem diety katogenicznej
fot. Pixabay.com

O ketozie mówimy wówczas, gdy organizm zaczyna produkować ciała ketonowe z dostarczanych mu tłuszczów i przekształcać je na energię, transportowaną do komórek. Energia powstaje więc z tłuszczów, a nie z węglowodanów. Dzieje się tak, gdy przechodzimy na dietę ketogeniczną, która jest uboga w węglowodany. Czy warto ją stosować? 

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/co-to-jest-ketoza/

Czym jest ketoza?

Ketoza jest pewnego rodzaju stanem metabolicznym. Tworzymy go w organizmie sami, doprowadzając do wysokiego stężenia ketonów we krwi. Dzieje się tak, ponieważ energia w komórkach wytwarzana jest z tłuszczów, a nie jak to ma miejsce w normalnej sytuacji, z węglowodanów. Z uwagi na fakt, że zbyt mało dostarczamy do organizmu cukrów, brakuje we krwi glukozy, która w normalnej sytuacji odpowiedzialna jest za wytwarzanie energii.

Jak więc doprowadzić organizm do takiego stanu? Ketoza powstaje wówczas, gdy jemy mniej niż 50 g węglowodanów dziennie. Są osoby, które zmniejszają tę dawkę nawet do 20 g. Aby osiągnąć stan ketozy, należy wykluczyć z menu cukry proste, owoce, słodycze, napoje bezalkoholowe, a także ziemniaki. Kontrowersyjny przy takim ograniczeniu węglowodanów wydaje się sposób funkcjonowania naszego mózgu. Węglowodany są mu do tego przecież niezbędne. Jednak gdy stan ketozy przedłuża się, mózg potrafi również metabolizować energię, dostarczaną mu z tłuszczów, a nie tylko z glukozy. Przeciwnicy takiego postępowania nie mają więc do końca racji i brak lub znaczne ograniczenie podaży węglowodanów nie pogarsza ani nie upośledza pracy mózgu.

Jak ketoza wpływa na organizm?

Ketoza wykorzystywana jest w leczeniu padaczki, zwłaszcza u dzieci. Wiele dzieci, które zmagają się z tym problemem, poddawanych jest diecie ketogenicznej, która sprzyja stanowi ketozy po to, aby ograniczyć drgawki i zminimalizować je, a także zmniejszyć liczbę napadów drgawkowych.

Poza tym dieta ketogeniczna i ketoza służą przede wszystkim temu, aby w szybkim tempie zrzucić znaczną ilość zbędnych kilogramów. Aby jednak osiągnąć trwałe rezultaty i nie doprowadzić do efektu jo-jo diety tej należy przestrzegać przez dłuższy czas, co nie dla każdego jest osiągalne.

Dieta ketogeniczna i wprowadzanie organizmu w stan ketozy może mieć również negatywne konsekwencje dla zdrowia. Wśród tych krótkotrwałych i występujących najczęściej warto wymienić bóle i zawroty głowy, zmęczenia, zaparcia, skoki cholesterolu, a w ostrych przypadkach kamienie nerkowe.

Zobacz też: http://www.mediaelite.pl/na-czym-polega-wlasciwie-zbilansowana-dieta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here