Kiedy podziwiamy tortowy kunszt na wystawach profesjonalnych cukierni, wyobrażamy sobie, że zrobienie smacznej i efektownej polewy do ciasta to wielka sztuka. Tymczasem nie jest to wcale aż tak skomplikowane. Przy odrobinie chęci i niewielkich zdolnościach manualnych, uda nam się w kilka chwil wyczarować pyszna i pięknie wyglądającą polewę.
Polewy można przyrządzać z wielu składników. Najprostsze są oczywiśćie lukry oraz polewy czekoladowe. Warto jednak od czasu do czasu pokusić się o coś bardziej wyszukanego, np. czekoladowy ganach lub włoską bezę. Dla ambitnych, domorosłych cukierników polecam zaś polewę lustrzaną. To zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, ale można się w tym wprawić po kilku dobrych próbach. Kiedy już opanuje się podstawowe przepisy, można śmiało zacząć eksperymentować z dodatkami i aromatami. Ogranicza nas tu jedynie nasza własna wyobraźnia oraz oczywiście zasobność domowej spiżarni.
Rodzaj polewy jest rzecz jasna w pewnym stopniu uzależniony od ciasta, jakie mamy zamiar nią przyozdobić. Rzadsze polewy, płynne lukry, stopione czekolady nadają się bardziej do ciast i placków z owocami, ponieważ będą obficie spływać z boków. Do tortów zdecydowanie lepsze będą twardsze polewy np. lukier maślany. Tort jest wysoki, i najczęściej chcemy go jeszcze uatrakcyjnić dodatkowymi elementami, dlatego podstawa musi być dość stabilna.
Zacznijmy od najłatwiejszych opcji. Najprościej będzie oczywiście pójść do sklepu i kupić coś gotowego. Nie jest to wcale złe rozwiązanie. Jeśli nie wiesz, jak zrobić lukier w warunkach domowych, zawsze możesz skorzystać ze specjalnej mieszanki przeznaczonej do tego celu. Tutaj akurat składniki są banalnie proste, więc nie trzeba się nawet specjalnie obawiać chemicznych, niepożądanych dodatków typu: sztuczne aromaty, barwniki czy konserwanty. Jest to jednak znacznie droższe niż przygotowanie lukru samodzielnie. A jest to dziecinnie proste.
Istnieje kilka przepisów na zwykły, podstawowy lukier. Generalnie lukier to w zasadzie cukier z odrobiną wody, więc przygotujemy go w kilka chwil. Wystarczy szklankę cukru pudru (ważne, aby był to naprawdę drobno zmielony puder) ubijać kilka minut z dwiema łyżkami stołowymi wrzącej wody. Otrzymamy gładką, półprzezroczystą i dość luźną masę. Lukier szybko zastyga, więc natychmiast należy polać nim wypiek. Inaczej nazbyt stwardnieje i będziemy zmuszeni podgrzać go ponownie, a wówczas może już nieco zmienić konsystencję.
Inna możliwością jest przygotowanie lukru na bazie soku z cytryny. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ kwaśny smak świetnie zrównoważy słodycz. Na szklankę pudru wystarczą dwie małe łyżeczki soku z cytryny. Ten typ lukry wymaga jednak nieco dłuższego ubijania. Jest mniej słodki, ale pamiętajmy, że cytryna będzie dość mocno wyczuwalna w smaku.
Jeśli potrzebujemy bardziej gęstego lukru, posłużmy się białkiem jaja. W przeciwieństwie do lukru z wody czy cytryny, będzie on miała biały kolor i będzie znacznie bardziej zwarty. Tu trzeba pamiętać, aby jajko umyć bardzo dokładnie pod wrzącą wodą i wytrzeć do sucha, aby nic nie przedostało się do białka.