Sposoby na zmniejszanie rozmiaru zdjęcia

Jedną z podstawowych czynności związanych z edycją grafiki jest zmiana rozmiaru zdjęcia. Nie tylko fotograf czy grafik musi korzystać z tej opcji edycji – również zwykli użytkownicy spotykają się z takimi sytuacjami. Na przykład, gdy chcą umieścić swoje zdjęcie na internetowym portalu, a ten nakłada na nich pewne ograniczenia co do rozmiaru zdjęć. Wówczas niezwykle przydatne okażą się odpowiednie programy do obróbki fotograficznej. Istnieją mniej lub bardziej skomplikowane aplikacje służące do edycji zdjęć. Niektóre z nich dostępne są w wersji online, co znaczy, że nie trzeba ich instalować, inne takiej instalacji wymagają. Wszystko zależy również od tego, czy chcemy edytować zdjęcie za pomocą komputera, czy może smartfona. Ważny jest również system operacyjny, na którym pracujemy, ponieważ wiele programów dostępnych na system Windows nie okaże się przydatna w przypadku systemów Linux czy macOS.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na komputerze z systemem Windows? Można skorzystać z podstawowego narzędzia do tworzenia i edycji grafiki, jakim jest Paint. Wystarczy kliknąć opcję „Zmień rozmiar”, wpisać odpowiednie wartości procentowe i gotowe. Należy przy tym pamiętać o zaznaczeniu opcji „Zachowaj współczynnik proporcji”, dzięki której program automatycznie dostosuje liczbę pikseli, a proporcje zostaną zachowane.

Istnieje wiele innych programów graficznych, również tych darmowych, które można pobrać z sieci. Posiadają one więcej funkcji niż Paint, są bardziej rozbudowane, np. pozwalają odpowiednio wykadrować zdjęcie z zachowaniem proporcji. Jednym z popularniejszych edytorów graficznych jest Gimp. Program ten działa zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i tych z systemem Linux. Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia w Gimpie jest bardzo proste. Wystarczy wybrać z górnego menu zakładkę „Obraz”, a następnie kliknąć w polecenie „Skaluj obraz”. Zmiana rozmiaru nastąpi z automatycznym zachowaniem proporcji, ale istnieje możliwość wyłączenia tej opcji.

Istnieją również aplikacje do edycji zdjęć online. Nie trzeba wówczas niczego instalować na komputerze. Wystarczy wejść na stronę internetową i za pomocą przycisku „Dodaj zdjęcie” załadować zdjęcie, które zamierzamy zmniejszyć. W następnym kroku należy ustawić kilka opcji: wybrać pożądany rozmiar i jakość zdjęcia, opcjonalnie dodać efekty (np. rozmycie, sepię, czarno-biały kolor). Na koniec wystarczy kliknąć przycisk „Wykonaj”, „Wyślij” bądź „Zmniejsz zdjęcie” – przyciski te różnią się nazwą w poszczególnych aplikacjach online. Zmniejszone przez aplikację online zdjęcie trzeba już tylko pobrać na komputer.

Kiedy wykonujemy zdjęcia za pomocą aparatu fotograficznego w smartfonie, nie ma potrzeby przenosić zdjęć na komputer, aby je edytować. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia za pomocą smartfona? Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację do obróbki zdjęć – istnieje wiele ciekawych i darmowych propozycji, zarówno dla systemu Android, jak i dla systemu iOS. Po pobraniu i instalacji aplikacja jest gotowa do użytku, a my możemy cieszyć się możliwością edycji zdjęć z poziomu swojego smartfona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here