Charakterystyka

Charakterystyka to forma wypowiedzi mająca na celu opisanie danej postaci. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic trudnego, jednakże wiele osób ma z tym problem. Główną bolączką charakterystyki pisanej przez osoby niedoświadczone jest jej „suchość”. Bardzo często spotyka się prace napisane w sposób nieciekawy, wręcz nudny.
Zatem, jak napisać charakterystykę? Należy pamiętać, że ta forma wypowiedzi nie może być wyliczaniem przymiotników dotyczących danego bohatera, a rozbudowanym opisem jego osoby. Poprawnie napisana charakterystyka powinna być interesująca i napisana w żywy sposób.
Zaczynamy od wstępu, a w nim zamieszczamy podstawowe informacje na temat opisywanej postaci. Powinny tu znaleźć się przede wszystkim (oczywiście jeśli są nam znane) informacje takie jak:
-imię i nazwisko,
-wiek,
-miejsce zamieszkania,
-źródło (skąd znamy bohatera).
Najłatwiejsze za nami. Teraz czas na rozwinięcie. Jednak zanim zabierzemy się za dalszą pracę powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie odczucia budzi opisywana osoba; czy jest godna, czy nie jest godna naśladowania. Dopiero gdy odpowiemy sobie na te pytania, zabieramy się za pisanie. W rozwinięciu powinny znaleźć się elementy takie jak wygląd postaci, oraz jej charakter i usposobienie. Dobrze jest wypisać sobie je wcześniej na kartce – znacznie ułatwi to pracę. Aby praca była spójna i ciekawa, należy unikać wszelkich powtórzeń, oraz „oklepanych” zwrotów. Jeśli jakiś wyraz ma się powtórzyć, lepiej zastąpić go synonimem. Unikajmy także ciągłego pisania wyrażeń typu „Bohater ma; bohater jest; bohater był” itp. Praca napisana w taki sposób na pewno nie zachęca sobą do przeczytania i nie jest odbierana zbyt pozytywnie. Można rozegrać to inaczej. Na przykład zamiast zdania „Mirek ma niebieskie oczy i krótkie blond włosy.” można napisać „Głowę Mirosława porastają niewielkiej długości włosy w kolorze blond, które w połączeniu z błękitem jego oczu tworzą idealną kompozycję, wprawiającą w osłupienie.” Brzmi lepiej, prawda? I z pewnością bardziej zaciekawi czytelnika, niż suche, nudne zdania. Rozwinięcie zaczynamy od wyglądu. Staramy opisać się go jak najdokładniej, z jednoczesnym zastosowaniem się do uprzednio wymienionych zaleceń. Raczej każdemu powinno się to udać. Gorzej z charakterem. Zasady co do charakteru są takie same – unikanie powtórzeń i oklepanych zwrotów oraz żywy sposób pisania. Jednakże należy pamiętać o jednej, bardzo istotnej sprawie, bez której charakterystyka nie ma prawa zostać poprawnie napisana. Mianowicie – każda cecha opisywanej postaci powinna zostać odpowiednio umotywowana wydarzeniami z jej życia. Przykładowo, pisząc: „Mirek był bardzo odważny i pewny siebie.” nie przekazujemy odbiorcy praktycznie żadnych informacji poza naszą własną opinią. W tym przypadku należy dodać coś jeszcze, np. „Mirek jako jedyny z naszej grupy nie bał się przejść na drugą stronę rzeki. W jego oczach widać było, że jest bardzo pewny siebie.”. Opisując cechy w taki sposób, gwarantujemy sobie sukces w pisaniu charakterystyki. W rozwinięciu uwzględniamy także ewentualne wady i zalety bohatera, jego poglądy oraz plany i ambicje.
Zakończenie jest podsumowaniem naszej wypowiedzi. Umieszczamy w nim swoją własną, subiektywną opinie na temat postaci i stosunek do niej. Aby było ono w pełni poprawne, należy uzasadnić swój stosunek w kilku zdaniach.
I to wszystko. Jeśli zastosujesz się do tych porad, charakterystyka okazuje się być całkiem przyjemną do napisania formą wypowiedzi. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here