Grypa żołądkowa w ciąży

O grypie żołądkowej mówimy wtedy, gdy dojdzie do infekcji układu pokarmowego. Zazwyczaj za wystąpienie tej nieprzyjemnej dolegliwości są odpowiedzialne rotawirusy. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa, a kobiety w ciąży są na nią szczególnie narażone.

Do jej typowych objawów zaliczamy ból brzucha, wymioty oraz biegunkę. Jeżeli zbagatelizujemy problem możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu. A jak wiadomo jest to stan niebezpieczny zarówno dla dziecka w brzuchu, jak i przyszłej mamy.

Co wywołuje grypę żołądkową w ciąży?

Mimo, że grypa żołądkowa jest nazywana grypą, to tak naprawdę nią nie jest. W rzeczywistości jest to po prostu zapalenie żołądka oraz jelit, do którego doszło w wyniku infekcji wirusowej. Wirusami odpowiedzialnymi za taki stan są rotawirusy oraz norowirusy. Rotawirusy są zdecydowanie bardziej popularne, atakują zazwyczaj w sezonie jesiennym oraz wiosennym.

Rotawirusy można nieświadomie przenieść na dłoniach oraz różnych przedmiotach. Można je „złapać” również przez kontakt ze śliną. Wystarczy kichnięcie osoby zakażonej. Rotawirusy są bardzo zaraźliwe, dlatego jak dojdzie do zakażenia u jednej osoby, infekcję przechodzą wszyscy którzy znajdują się w bliskim otoczeniu.

Przeczytaj też: http://www.mediaelite.pl/jak-leczyc-grype-u-dzieci/

Objawy grypy żołądkowej w ciąży

Objawy grypy żołądkowej są dość uciążliwe i mało przyjemne. Jeżeli zostaną zbagatelizowane w początkowym stadium, z czasem doprowadzą do odwodnienia organizmu. Charakterystyczne objawy zapalenia żołądka i jelit to:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • osłabienie,
  • przemęczenie.

Kiedy udać się do lekarza z grypą żołądkową w ciąży?

W większości przypadków, żeby pozbyć się grypy żołądkowej wystarczy zastosować leki, które są dostępne w aptece bez recepty lub odpowiednią dietą. Jak jest w przypadku kobiet ciężarnych? Kobieta, która spodziewa się dziecka nie może zażyć każdego leku, który jest dostępny bez recepty. Jeżeli jelitówka nie mija po 3 dniach, to znak że należy udać się do specjalisty. Tylko on może wdrożyć leczenie, które będzie skuteczne, a jednocześnie nie zaszkodzi dziecku, które znajduje się w brzuchu mamy.

Źródło: https://mamadokwadratu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here