Jak obniżyć cholesterol

W dzisiejszych czasach zmagamy się z wieloma groźnymi chorobami właśnie do takich chorób należy zbyt duży cholesterol.
Nadmiar cholesterolu odkłada się nie tylko w naczyniach wieńcowych, ale też we wszystkich innych odżywiających kluczowe narządy naszego ciała – to mogą być nerki, jelita czy mózg.
Nadmierny poziom cholesterolu w naszym organizmie może prowadzić do wielu poważnych powikłań, które w konsekwencji mogą prowadzić do śmierci.
Niestety obecnie w Polsce jest coraz więcej osób borykających się z zbyt dużym poziomem cholesterolu we krwi, są to zwykle osoby, które źle się odżywiają, a ich dieta zawiera dużo tłuszczu, osoby te również nie uprawiają żadnego sportu.
Do czego może prowadzić zbyt duży poziom cholesterolu w naszym organizmie?
Zbyt duży poziom cholesterolu w naszej krwi prowadzi do wielu poważnych powikłań takich jak miażdżyca czy cukrzyca.
Jeśli chodzi o miażdżycę to jest to bardzo groźna choroba, której nie należy lekceważyć.
W naszych tętnicach odkładają się związki tłuszczowe, odkładanie się ich sprawia, że tętnice stają się węższe i dużo sztywniejsze. Właśnie takie odkładnie się substancji tłuszczowych na ściankach tętnic nazywamy miażdżycą. Związki tłuszczowe odkładające się w tętnicach są nazywane złogami, złogi najczęściej odkładają się w tętnicach wieńcowych i szyjnych, które dostarczają krew do mózgu. Zatkanie się tych tętnic prowadzi do tworzenia się skrzepów, a one prowadzą do udarów mózgu oraz zawałów.
Nie ma jednej określonej normy poziomu cholesterolu, który powinien znajdować się w organizmie. Jego stężenie zależy bowiem od wielu czynników, m.in. od tego, ile człowiek ma lat, czy jest ogólnie zdrowy, czy też cierpi np. na cukrzycę, nadciśnienie, czy pali papierosy, czy prowadzi aktywny tryb życia.
Więc trzeba postawić sobie pytanie, jak obniżyć cholesterol?
Mimo tego, że cholesterol jest nam potrzebny to jednak musimy dbać o to żeby jego poziom nie był zbyt wysoki w naszym organizmie.
Podstawą trzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu w organizmie jest dieta i aktywność ruchowa.
Co jeść żeby obniżyć poziom cholesterolu?
Najważniejszą zasadą jest to żeby w naszej diecie 70% – 80% stanowiły węglowodany natomiast tłuszcze i białka powinny być traktowane jako dodatek i stanowić maksymalnie 20% – 30% naszej diety.
Możesz obniżyć cholesterol nawet o 30% jeśli wyeliminujesz ze swojej diet takie składniki jak: podroby mięsne, jajka kurze, czerwone mięso, śmietanę, tłuste sery oraz mleko krowie.
Jednak oprócz diety ważną rolę w obniżaniu cholesterolu gra również aktywność ruchowa.
Badania wykazują, że osoby regularnie uprawiające sport mają dużo niższy cholesterol.
Warto więc pomyśleć o jakiejś aktywności fizycznej, a wybór aktywności jest naprawdę duży na przykład możemy biegać, uprawiać gimnastykę czy też zacząć regularnie chodzić na siłownię.
Dzięki aktywności fizycznej nie tylko zbijemy poziom cholesterolu, ale również poprawimy swoją sprawność, kondycję i ogólną wydolność organizmu.
Podsumowując w zbijaniu cholesterolu ważna jest zarówno dieta jak i aktywność ruchowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here