Alkohol u nastolatków

Ważnym problemem wśród nastolatków jest nieodpowiedzialne podejście do spożywania alkoholu. Niestety młodzież bardzo często przyznaje się do upicia przynajmniej raz w życiu, już w wieku gimnazjalnym. Jakie są powódki takiego zachowania młodych ludzi?

Wiek nastoletni to czas kiedy zaczynamy zauważać poważne zmiany w naszym wyglądzie, nasze ciało dojrzewa, przestajemy się czuć dziećmi i chociaż do dorosłości jeszcze nam daleko, wydaje się, że jesteśmy już dojrzali. To wiek prób, najsilniejszy okres buntu i często potrzeby podkreślana tej domniemanej dorosłości. Stąd bierze się pociąg do wszystkich rzeczy, które dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Nie należy również ukrywać, że wcale nie jest nastolatkom trudno zdobyć alkohol czy papierosy. Wystarczy czasem się mocniej pomalować, mieć okrąglejsze kształty i często udaje się sprawić wrażenie osoby dużo starszej. Jeżeli jednak nie udaje się zakupić takich używek samodzielnie, wystarczy poprosić starszego znajomego. Niektóre sklepy niestety świadomie potrafią sprzedawać alkohol osobom niepełnoletnim, chcąc zwiększyć swoje obroty. Tak zaczynają się pierwsze imprezy. Nastolatkowie potrafią umawiać się na picie już w godzinach popołudniowych, zastanawiają się jak szybko wytrzeźwieć, żeby wrócić do domu o odpowiedniej porze i uniknąć zorientowania się przez rodziców. Niestety nieświadomi młodzi ludzie, na których alkohol działa o wiele mocniej, nie są świadomi zagrożeń jakie niesie za sobą picie, bardzo często nie znają granicy i piją aż do przysłowiowego ‚urwania filmu’. Stąd bardzo łatwo wpędzić się w nałóg czy zatracić wpojone wzorce i wartości. Każdy rodzic wychowujący nastoletnie dziecko, powinien zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie. Jeżeli zaobserwujemy, że z nastolatkiem dzieje się coś złego, powinniśmy natychmiast reagować, żeby uniknąć konsekwencji, które mogą wpłynąć na całe jego przyszłe życie. Nie można pozwolić by podatny na wpływy nastolatek, zaczął nadmiernie spożywać alkohol, opuszczać szkołę na rzecz coraz liczniejszych i większych imprez. Należy mieć na uwadze, że wiele przedwczesnych ciąż spowodowane jest utratą kontroli nad rzeczywistością po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jednak oprócz wymienionych wcześniej niebezpieczeństw, na młodego człowieka, może czyhać jeszcze jedno duże, o ile nie największe, zagrożenie. Mam tu na myśli wszystkiego rodzaju używki, dopalacze i narkotyki. Nastolatek chcący próbować, bawić się, imprezować i „korzystać” z życia, może bardzo łatwo namówić się na spróbowanie tych niezwykle niebezpiecznych substancji. Powszechnie wiadomo, że w przypadku narkotyków, o wiele łatwiej i szybciej wpaść jest w uzależnienie, a wyjść z nałogu nieproporcjonalnie ciężko. Nawet z pozoru spokojne i ciche osoby są narażone. W tym wieku wiele osób silnie przejmuje się opinią rówieśników i wpada w złe towarzystwo jedynie z potrzeby bycia zaakceptowanym.

Jednak żeby uniknąć tych wszystkich zagrożeń z nastolatkiem trzeba przede wszystkim poważnie rozmawiać, jak z osobą dorosłą, jednocześnie czuwając jak nad dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here