choroba Hashimoto
fot. Pixabay.com

Choroba Hashimoto, zwana inaczej autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, jest chorobą XXI wieku. Choruje dziś na nią bardzo wiele młodych osób. Jak sobie z nią radzić? Jakie są jej objawy? Czy jest uleczalna? Na te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/choroba-hashimoto-objawy-dieta-leczenie/

Czym jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zwane potocznie chorobą Hashimoto, przebiegać może bardzo łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. Jednak to nie oznacza, że należy ją zupełnie zignorować. Choroba ma ogromny wpływ na organizm i nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Kobiety, które zmagają się z Hashimoto bardzo często doświadczają również niepłodności. Poza tym nieleczone zapalenie tarczycy może również prowadzić do chorób serca i zaburzeń jego pracy. Hormony, wytwarzane przez naszą tarczycę, są niezbędne do prawidłowej pracy naszego układu pokarmowego, mięśniowego, krwionośnego i nerwowego. Jeśli więc ich produkcja jest zaburzona, cierpi na tym cały organizm.

Co to oznacza, że Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną? Takie określenie stosowane jest dla chorób z tak zwanej autoagresji. Dochodzi do nich wówczas, gdy układ immunologiczny zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki. Wśród chorób z autoagresji wymienić można także cukrzycę typu 1, bielactwo nabyte, stwardnienie rozsiane. Dlatego też, jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowane Hashimoto, musisz poddać się leczeniu, zmienić styl życia oraz dobrze się odżywiać. Ponadto regularne mierzenie poziomu hormonów we krwi będzie należało do Twoich bardzo ważnych obowiązków, których ze względów zdrowotnych naprawdę nie warto zaniedbywać. W leczeniu Hashimoto pomogą konsultacje, a następnie stała opieka lekarza endokrynologa.

Jeśli zmagasz się z nadmierną sennością, masz problemy z koncentracją, bolą Cię stawy i mięśnie, nie radzisz sobie z poczuciem ciągłego zmęczenia, mogą to być objawy Hashimoto. Według naukowców do jego rozwoju mogą doprowadzić częste infekcje, dieta uboga w selen i zbyt wysokie jak na potrzeby naszego organizmu spożycie selenu. O wystąpieniu choroby decydują także czynniki genetyczne.

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Na podstawie badania USG tarczycy oraz sprawdzenia poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych lekarz endokrynolog diagnozuje Hashimoto. Wówczas zleca również leczenie i przepisuje środki farmakologiczne. Konkretnie są to syntetyczne hormony tarczycy, których zadaniem i rolą jest ustabilizowanie jej pracy. Jednak, aby leczenie było skuteczne i przebiegało bez komplikacji, stała kontrola endokrynologa to podstawa w zmaganiu się z chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć.

Zobacz też: http://www.mediaelite.pl/jak-leczyc-wrzody-zoladka/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here