Jak zrobić zrzut ekranu?

Jeśli poszukujesz informacji, jak zrobić zrzut ekranu, to wiedz, że istnieje bardzo prosty trick, który pozwala na uzyskanie zrzutu. Wystarczy, że na swojej klawiaturze naciśniesz przycisk PrtSc. Zwykle przycisk ten jest umieszczony w górnej części klawiatury. Co dalej? – Wprawdzie po naciśnięciu tego przycisku nic się szczególnego nie dzieje i nic szczególnego nie widać, ale nie szkodzi. Wiedz, że zrzut ekranowy został zapisany w schowku (pamięci podręcznej Twojego komputera). Ponieważ zwykle, wraz z instalacją systemu operacyjnego komputera, dysponujemy podstawowymi programami, w tym programem do malowania i edycji obrazów i zdjęć, więc będzie tu nam potrzebny jeden z nich. Jest to oczywiście program Paint. Otwórz go, a następnie z górnego paska narzędzi wybierz polecenie/przycisk „Wklej”. Wówczas ukaże się wykonany przez Ciebie zrzut ekranowy. Zrzut ekranowy możesz też oczywiście w tym programie zapisać.
Program Paint zawiera w sobie zbiór podstawowych narzędzi, które możemy też wykorzystać do zaznaczania określonych obiektów na zrzucie, umieszczania na nim obiektów, podkreślania informacji, zamieszczania informacji czy kadrowania.
Nie musisz jednak się ograniczać do przycisku PrtSrc i Paint’a do wykonania zrzutu ekranu, choć są to wprawdzie najprostsze i bardzo często wystarczające narzędzia. W Internecie są dostępne inne bezpłatne programy, za pomocą których można zrobić zrzut ekranu. Poszukując informacji na temat, jak zrobić zrzut ekranu wybranego wycinka ekranu, strony internetowej czy dokumentu pdf, warto skorzystać z dodatkowych funkcji oferowanych przez takie programy. Jednym z nich jest na przykład program FastStone Capture (starsza wersja – 5, nie próbna), który oferuje możliwość zrobienia zrzutu wybranego wycinka ekranu o określonym dowolnym kształcie czy kilku następujących po sobie ekranów (strony internetowej). Obraz można zapisać w różnych formatach plików graficznych. Do tego do dyspozycji mamy zestaw narzędzi do dodawania komentarzy, znakowania, podkreślania itp., w tym w wybranym kolorze z dość bogatej gamy kolorystycznej. Można przetworzony zrzut ekranowy wysłać e-mailem, wydrukować.
Zastanawiając się, jak zrobić zrzut ekranu, a mając na uwadze powyższe, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, do czego dany zrzut ma być nam potrzebny. Jeśli chodzi nam o szybkie przesłanie tego, co widać u nas na monitorze dla celów diagnostycznych lub potwierdzenia czegoś, to warto skorzystać z przycisku PrtSc i programu Paint. Jeśli mamy zainstalowany prosty program do zrzutów ekranowych (np. FastStone Capture), to również możemy szybko z tego skorzystać. Natomiast jeśli chcemy wykorzystać jakiś konkretny wycinek lub obiekt z obrazu ekranu, opatrzyć komentarzem, dodać do tego inne obiekty i wykorzystać to wszystko na przykład do prezentacji czy szkolenia, to warto zainstalować wyspecjalizowany do tego konkretny program (tu w szczególności sprawdza się taki na przykład FSCapture). Inne darmowe programy do wykorzystania polecane przez użytkowników to: Greenshot, Ashampoo Snap, LightShot, NimbusCapture, LXtory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here