Układ ruchu, składa się z kości, stawów, ścięgna oraz więzadła i mięśni. Układ ten stale narażony jest na rozmaite urazy i kontuzję. Mogą one powstawać w efekcie uprawiania sportów, wypadków lub upadku. Czasami powstają nagle, ale możliwe jest również stopniowe pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych układu ruchu. Jakie są najczęściej powstające urazy? Jak leczyć urazy i kontuzję sportowe? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kontuzja-ukladu-ruchu-przypadlosc-nie-tylko-sportowcow/
Najczęściej powstające urazy
Jednymi z najczęściej powstających urazów układu ruchu są urazy stawów. Są to miejscowe połączenia sąsiadujących kości. Powstaniu takich urazów sprzyja niestabilność stawów, czyli zadziałanie nastaw siły mechanicznej lub ruchu przekraczającego naturalny zakres ruchomości stawu stosunek który skutkuje powstaniem kontuzji.
Najbardziej narażonym na kontuzję stawów staw kolanowy. W jego obrębie może dojść do urazów kolana takich jak: zwichnięcie rzepki, uszkodzenie łękotki czy skręcenie stawu skokowego. Nadmierne napięcie mięśni grzbietu lub zwyrodnienie kręgów prowadzi do bólu pleców. Dolegliwości te mogą towarzyszyć również urazem kręgosłupa takim jak tłuczenia czy skręcenia. Jednym z poważniejszych urazów kręgosłupa jest złamanie.
Kontuzje sportowe i urazy – jak je leczyć?
Osoby uprawiające sport są szczególnie narażone na powstanie rozmaitych kontuzji oraz urazów. Jest to sytuacja niepożądana, która generuje dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości, co więcej może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie aktywnego trybu życia.
Powstanie urazów sportowych, takich jak skręcenie stawu Czy uszkodzenie łękotki wymaga zdiagnozowania urazu oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Czasami konieczne jest też unieruchomienie kończyny oraz zapobieganie jej przeciążeniu. Następnym etapem jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie całkowitej sprawności fizycznej.
Bardzo cennym narzędziem przyspieszającym proces rehabilitacji jest akupunktura. Jest to metoda kompleksowej terapii, która skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe, które towarzyszą urazom, bólom pleców oraz stanów zapalnych. Znacząco przyspiesza to regenerację układu ruchu oraz umożliwia aktywne uczestniczenie w rehabilitacji. Nakłuwanie odpowiednik obszarów ciała cię w tym nie kłamię i prowadzi do stymulowania procesów naprawczych organizmu.
Zobacz też: http://www.mediaelite.pl/stluczenia-zwichniecia-i-zlamania-pierwsza-pomoc/