właściwości zdrowotne miedzi
fot. Pexels.com

Miedź przez wielu jest niedocenianym pierwiastkiem. Tymczasem ten spełnia sporo ważnych funkcji w organizmie człowieka i jest niezbędny do życia. Jakie właściwości zdrowotne posiada miedź? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/miedz-na-co-wplywa-korzystnie/

Miedź ważna dla zdrowia

Miedź znajduje się w każdej komórce ciała, dlatego spełnia jedne z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Pierwiastek jest niezbędny w produkcji erytrocytów oraz do prawidłowego działania układów immunologicznego, nerwowego i kostnego. Miedź poprawia także wchłanialność żelaza do krwiobiegu i jest pomocna przy tworzeniu się kolagenu w skórze. Duże ilości tego pierwiastka są zawarte w warzywach liściastych i suszonych owocach oraz takich produktach jak orzechy, ziemniaki, podroby, owoce morza, kakao, fasola czy drożdże. Dziennie powinno się przyjmować około 900 µg miedzi – przekroczenie tej dawki jest toksyczne dla organizmu.

Nadmiar miedzi w organizmie

Zbyt duże ilości miedzi w ciele człowieka szkodzą zdrowiu. Może prowadzić między innymi do uszkodzeń mózgu czy wątroby. Nadmiar miedzi ma również wpływ na występowanie choroby Alzheimera, ponieważ wysoki poziom tego pierwiastka w organizmie zwiększa odkładanie blaszek amyloidowych na komórkach nerwowych.

Niedobór miedzi w organizmie

Niedobory miedzi dotyczą osób, które cierpią na wady genetyczne związane z tym pierwiastkiem lub zaburzenia jego wchłanialności. Dotyka także chorych na demineralizację OUN i zapalenie nerwu wzrokowego. Duże dawki witaminy C i cynku także odpowiadają za wyraźne zmniejszenie poziomu miedzi w organizmie, ponieważ konkurują z nim podczas wchłaniania tych substancji w jelicie.

Jakie są skutki niedoboru miedzi? Znaczne braki tego pierwiastka w organizmie powodują groźną dla zdrowia anemię i zaburzenia pracy tarczycy. Przez to, że miedź ma duży wpływ na nasze kości, jej deficyt może wywoływać osteoporozę i łamliwość kości. Niski poziom pierwiastka objawia się także niską temperaturą ciała oraz małą pigmentacją cery.

Zobacz także: http://www.mediaelite.pl/magnez-spokoj-dla-zdrowia/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here