Jak sprawdzić IP komputera?

Wiele osób, które są stałymi użytkownikami komputerów i sieci, często nie mają pojęcia, jak sprawdzić ip swojego urządzenia. Choć dla ludzi, którzy nie są fachowcami w tej dziedzinie, całość brzmi może dość poważnie, w rzeczywistości nie jest to żadna specjalnie skomplikowana czynność. Wystarczy dosłownie kilka chwil i adres ip jest nam znany. Jak tego dokonać?

Istnieją co najmniej dwa sposoby na to, jak sprawdzić ip komputera działającego w systemie Windows. Pierwszy z nich jest odrobinę bardziej wymagający, jednak poza paroma kliknięciami nic więcej tak naprawdę nie trzeba robić. Należy zatem otworzyć wyszukiwarkę (często ikonka ta znajduje się na pasku zadań). W przypadku systemów starszych niż Windows 10, klikamy na „Start” i wchodzimy w „Uruchom”. Dalsze postępowanie jest już dokładnie takie samo w przypadku każdego systemu – zarówno Windows 10, jak i 8.1, 8 i 7. Co więc robimy? Wpisujemy „CMD” i potwierdzamy enterem. Po uruchomieniu się wiersza poleceń dodajemy „ipconfig” i znów zatwierdzamy. W ten sposób wyświetlą nam się adresy IP komputera i routera. Na koniec zamykamy okno poprzez kliknięcie w krzyżyk znajdujący się w górnym prawym rogu. Niekiedy sprawdzenie tej informacji nie jest możliwe w ten sposób do momentu, aż zalogujemy się w Windowsie na koncie Administratora.

Druga, chyba najpopularniejsza metoda tego, jak sprawdzić ip, to po prostu wykorzystanie w tym celu internetu. W sieci istnieje naprawdę sporo stron, które wyświetlą nam wszelkie tego typu potrzebne informacje. Jeśli nie znamy żadnej z takich witryn, ze znalezieniem na pewno nie będzie najmniejszego problemu. Wystarczy po prostu wpisać do wyszukiwarki odpowiednie zapytanie (np. „moje ip”, „jak sprawdzić ip”, „szukanie ip”) i wejść na któryś z podanych adresów. Często nic więcej nie trzeba robić – strona natychmiast podaje nam wszystkie niezbędne dla nas dane, bez konieczności wpisywania czegokolwiek. Niekiedy trzeba jedynie kliknąć w odpowiedni baner, by informacja się ukazała. W obu przypadkach nie trwa to dłużej niż kilka sekund. W ten właśnie sposób można najszybciej, najprościej oraz w najmniej problemowy i angażujący użytkownika sposób sprawdzić ip komputera. Z tego właśnie powodu metoda ta jest zdecydowanie najpowszechniejsza i chętnie stosowana, zwłaszcza przez internautów nieco mniej zaawansowanych w kwestii informatyki czy obsługi sprzętu komputerowego.

Czy istnieje jeszcze jakiś sposób na to, jak sprawdzić ip komputera? Tak – poza wspomnianym wcześniej, ręcznym wyszukaniem go przy użyciu komendy „ipconfig” oraz skorzystaniem z odpowiednich stron internetowych, można również zastosować specjalnie do tego stworzoną aplikację. Oprogramowanie takie pozwala na uzyskanie takich danych w dość łatwy sposób, niewymagający profesjonalnej wiedzy, choć mimo wszystko często zalecany jest nieco bardziej zorientowanym w temacie użytkownikom. Narzędzia takie można znaleźć w sieci i pobrać je na swój sprzęt. Aplikacje pozwolą uzyskać ip oraz wiele innych danych związanych z komputerami w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here