Widząc jakąś zabawną, intrygującą, kontrowersyjną lub po prostu interesującą treść w dowolnym miejscu w sieci mamy czasami potrzebę, aby zapisać to i zachować w formie pliku graficznego. Umiejętność zrobienia screena przydaje się także, kiedy na ekranie pojawia się nam nietypowy lub niepokojący komunikat o treści, której nie rozumiemy i chcielibyśmy pokazać go osobie, która będzie w stanie nam pomóc. Szczególnie jeśli komunikaty tego typu wyświetlają się w obcym języku, łatwiej będzie wysłać komuś plik graficzny ze zrzutem naszego ekranu niż próbować czytać go komuś przez telefon, łamiąc sobie przy okazji język. Z możliwości jakie daje wykonywanie screenshotów korzystają także z wielkim upodobaniem autorzy wszelkiego rodzaju szkoleń oraz tutoriali. Sposób ten umożliwia im przekazanie uczestnikom kursu w sposób najbardziej dla nich przystępny i zrozumiały co i jak wykonywać krok po kroku, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Łatwiej to zrobić poprzez screenshot niż tworzenie długich i skomplikowanych opisów tekstowych.
Mimo tego, że coraz więcej osób posiada komputery, laptopy czy smartfony na swój prywatny użytek, to jednak nadal spora część z nich ma problemy z nauczeniem się niektórych prostych elementów ich obsługi. Wiele osób świetnie radzi sobie z instalacją wszelakich gier, aplikacji oraz ich obsługą, ale jednocześnie nie ma pojęcia jak zrobić screena. A jest to naprawdę niezwykle proste i warto się tego nauczyć.
Dla użytkowników Windowsa sprawa jest niezwykle prosta. Na klawiaturze mogą powiem znaleźć klawisz, na którym znajduje się napis PrtScn. Jest to skrót od angielskiego Print Screen, a więc właśnie robienia zrzutu ekranu. Naciskając ten przycisk obraz tego, co znajduje się na ekranie zapisuje się w schowku. Należy wkleić go do dowolnego edytora graficznego (np. wbudowanego w Windows Painta) i zapisać jako plik png lub jpg. To umożliwia nam jednoczesną edycję tego pliku, na przykład poprzez odpowiednie kadrowanie. Jeśli zależy nam na szybszym sposobie i bezpośrednim zapisaniu ekranu do pliku, należy wcisnąć jednocześnie klawisz z ikoną windowsa i wspomniany już klawisz PrtScn.
Użytkownicy komputerów z oprogramowaniem Macintosh nie znajdą co prawda pojedynczego przycisku, który umożliwi im zrobienie screena. Istnieje jednak odpowiednia kombinacja przycisków, która to umożliwia. Należy jednocześnie wcisnąć i przytrzymać następujące klawisze: command, shift oraz cyfrę 3. Dzięki temu widok ekranu zostanie zrzucony i zapisany jako plik na pulpicie. Jeśli natomiast nie chcą zapisywać całego ekranu, możliwe jest zrobienie zrzutu jedynie pewnego jego wycinka. Wówczas w powyższej kombinacji klawiszy zamiast cyfry 3 należy wybrać cyfrę 4 a używając myszy należy wyznaczyć na ekranie prostokąt wskazując miejsce, które chcemy zapisać.
Robienie screena na smartfonie to równie prosta czynność. Wystarczy jednocześnie przytrzymać przycisk ściszania oraz przycisk włączania, aby po 1-2 sekundach mieć zapisany ekran. Potwierdzeniem prawidłowo wykonanego screena będzie flashowe błyśnięcie ekranu na biało.