Na czym polega praca notariusza

Chcesz przekazać komuś z rodziny darowiznę w postaci części swojego majątku? Zastanawiasz się nad rozdzielnością majątkową w swoim małżeństwie, a może jesteś w trakcie tworzenia testamentu? Jeśli chcesz, aby wszystkie te czynności zyskały moc prawną, musisz skorzystać z usług notariusza. Dowiedz się więcej o jego uprawnieniach i sprawdź, jakie sprawy możesz u niego załatwić.

Kto to jest notariusz?

Jest nim prawnik, który jest mianowany zawsze przez ministra sprawiedliwości. Wszystkie wykonywane przez notariusza czynności i sporządzane dokumenty mają status urzędowy, nadany przez państwo polskie. Prowadzi działalność związaną z protokołami i umowami cywilnoprawnymi. Jest zobligowany do przekazania wszystkich informacji dotyczących tworzonych aktów, umów i poświadczeń, a także obowiązków dla stron z nimi związanych.

W czasie sporządzania aktów własności, zakładania spółek, prowadzenia spraw spadkowych lub zakładania intercyzy wymagana jest obecność notariusza. Jego podpis i pieczęć jest gwarantem prawidłowości i komplementarności dokumentów z wymaganiami zapisanymi w prawie.

Ile kosztuje notariusz?

Maksymalna wysokość tak zwanej taksy notarialnej jest ściśle określona w cenniku. Jest on ustanowiony prawnie i zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 2020 roku. Ostateczny koszt wizyt i dokumentów notarialnych uzależniony jest od charakteru sprawy.

Dla przykładu przygotowanie umowy sprzedaży domu lub mieszkania wyniesie 600 złotych, a ustanowienie majątkowej umowy małżeńskiej, dawniej intercyzy to koszt 400 złotych. Mniej pieniędzy trzeba będzie zapłacić za na przykład zrzeczenie się własności nieruchomości, to koszt 80 złotych lub oświadczenie o przyjęciu czy odrzuceniu spadku za 50 złotych.

Jakie inne dokumenty możemy sporządzić u notariusza?

Notariusz w swojej pracy przygotowuje także wiele innych dokumentów, które zgodnie z wymogami prawnymi, muszą posiadać formę aktu notarialnego. To pełnomocnictwa do czynności prawnych, umowy przenoszące lub przedłużające użytkowanie wieczyste, umowy darowizn lub związane z odrębną własnością mieszkania, lub domu.

Innymi dokumentami, które wymagają pieczątki notarialnej, są między innymi poświadczenia notarialne dotyczące osobistego podpisu oraz zgodności z oryginałem potrzebnej kopii dokumentu. W szerokim spektrum działania notariusza znajduje się także sporządzanie protestów czeków i weksli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here