Ryż to świetna alternatywa dla wszystkich, którym znudziły się ziemniaki, kasze czy makarony. Ma neutralny smak, więc z łatwością skomponujemy z jego dodatkiem bardzo rożne potrawy- zarówno wytrawne, jak i słodkie. Ryż gotuje się szybko i nie wymaga wiele zachodu, a daje mnóstwo możliwości. Nie bez znaczenia jest również to, że łatwo się przechowuje. Suchy ryż można trzymać w spiżarce zawsze na czarną godzinę. Natomiast nadmiar gotowego ryżu możemy w prosty sposób przerobić na inne danie lub zamrozić na zaś. Warto mieć więc ryż pod ręką, w razie gdyby naszła nas ochota na ekspresowy pyszny posiłek.
Jak ugotować ryż, to pytania które nurtuje wielu domorosłych kucharzy. Faktem jest, że źle przyrządzony ryż jest niesmaczny, wodnisty i nie nadaje się do jedzenia. Każdy z nas przynajmniej raz ugotował taki ryz, który w całości wylądował w koszu na śmieci. To żaden wstyd. Jeśli jesteśmy amatorami kuchennymi, to zupełnie normalne, że wprawa wymaga wielu doświadczeń, w tym również licznych porażek. A więc do dzieła. Jak przygotować ryż tak, aby był w sam raz miękki, ale nie rozgotowany, i aby nadawał się do dalszej obróbki? Spieszymy z podpowiedzią.
Na początek zapnijmy o ryżu w torebkach. Jeśli nie umiemy ugotować ryżu tradycyjną metodą, to ten z woreczka zupełnie nam nie wyjdzie. Nie chodzi o to, że ten ryz jest gorszy. Wręcz przeciwnie. Producenci, poprzez zamknięcie ryżu w woreczkach, pragną nam ułatwić życie. Nie musimy się bawić w odmierzanie składników itp. Wrzucamy woreczek do wody i załatwione. Ale tutaj tez ważne są proporcje i czas. Jeśli dodamy zbyt dużo płynu, ryz się rozgotuje, a wraz z wodą wypłukany z niego wszystkie witaminy i wartości odżywcze.
Najpierw należałoby się opanować sztukę gotowania ryżu w sposób tradycyjny. Musimy oczywiście zawczasu wybrać rodzaj ryżu. Na rynku mamy ogromny wybór typów i kolorów. Należy pamiętać, że poszczególne ryże różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale i stopniem twardości, fakturą, przeznaczeniem oraz oczywiście czasem gotowania. Ciemny ryz wymaga znacznie dłuższej obróbki niż np. ryż jaśminowy, który gotuje się zaledwie 10 min. Należy zawsze wziąć to pod uwagę.
Ryż najpierw dokładnie płuczemy na gęstym sicie. Usuwamy w ten sposób nadmiar skrobi i ryż będzie bardziej sypki. Następnie wrzucamy ziarenka do rondla. Najlepiej jest gotować ryż w garnku z grubym dnem, unikniemy wówczas zbyt szybkiego przypalenia. A przypalony ryż to prawdziwa katastrofa, ponieważ zapach spalenizny natychmiast przenika do całej zawartości rondla i ryż nadaje się już tylko do wyrzucania. Na jedną szklankę ryżu potrzebujemy dwie szklanki płynu. To ważne, aby zachować smak i wartości potrawy. Jeśli wody jest za mało ryz będzie przywierał do dna i będzie twardy. Jeśli wody będzie zbyt wiele, wyjdzie bardzo wodnisty. Ryz możemy oczywiśćie gotować również z innymi płynnymi składnikami np. mlekiem lub bulionem. Proporcja pozostaje ta sama. Zwykły, biały ryż wymaga ok 15 min. gotowania na bardzo małym ogniu pod przykryciem i ok 10 minut parowania.